Araba Markaları

Alfa Romeo Nerenin Malı | Alfa Romeo Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

1910 yılında İtalya’nın Milan şehrinde yaşayan Fransa asıllı Alexandre Darracq tarafından kurulan Alfa Romeo markası, o dönemde yalnızca A.L.F.A. olarak anılıyordu.

Tam açılımı Anonima Lombarda Fabbrica Automobili” yani “Lombard Anonim Otomobil Fabrikası” olan marka 1932 ila 1986 yılları arasında İtalyan devletine ait Ricostruzione Industriale sahipliğine geçti.

Sonrasında bu holding de Fiat Grubu’nun bir parçası haline geldi. 2007 yılının Şubat ayında ise Alfa Romeo’nun ismi Alfa Romeo Automobiles S.p.A. olarak değişti ve Fiat Group Automobiles (FGA) çatısı altında faaliyetlerine devam etti. 

A.L.F.A. markası Alfa Romeo’ya nasıl dönüştü?

Tabii öncesinde A.L.F.A. markasının Alfa Romeo’ya dönüşüm süreci var. 1915 yılında İtalyan mühendis ve işadamı Nicola Romeo markayı satın aldıktan sonra soyismini A.L.F.A.’nın yanına eklemiş ve Alfa Romeo böylece ortaya çıkmış.

Bu arada Ferrari markasının kurucusu Enzo Ferrari’nin Alfa Romeo takımı için yarıştığını ve markanın kendi yarış ekibini 1920 ila 1930’lu yıllar arasında yönettiğini belirtmekte de fayda var. Nitekim geçmişine baktığımızda Alfa Romeo’nun aralarında Pininfarini’nin de bulunduğu birçok ünlü tasarım stüdyosu ve bireysel tasarımcıyla ortak çalıştığını görüyoruz.

Fiat Group Automobiles bugün Amerikan – İtalyan ortaklığında olan Fiat Chrysler Automobiles veya bilinen adıyla FCA olarak markasını değiştirdi ve bugün dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alıyor.

Alfa Romeo nerenin malı?

Bir üst paragrafta de bahsettiğimiz üzere Alfa Romeo, aslen İtalyan markasıdır. Fakat bugün bünyesinde bulunduğu FCA grubu çok uluslu bir şirkettir ve İtalyan – Amerikan ortaklığındadır.

En hızlı Alfa Romeo modeli hangisi?

Yeni tanıtılan 2020 Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 0’dan 100 km/s hıza yalnızca 3.6 saniyede çıkabiliyor. Bu performans değeriyle araç halihazırda satın alabileceğiniz en hızlı Alfa modeli olma özelliğine sahip. Modelin çıkabileceği en yüksek hız ise 285 km/s olarak belirtiliyor.

Alfa Romeo’lar neden çok pahalı?

Bunun izahı çok basit: Marka gerçekten muhteşem arabalar geliştiriyor! Bu köklü markanın ürettiği Stelvio Quadrifoglio modeli Nürburgring pistini en hızlı tamamlayan SUV olma özelliğine sahip mesela. 

Öte yandan Giulia ise sayısız yarışta rakiplerini safdışı bırakmayı başarmış bir model. Car and Driver dergisi tarafından 2018 yılının en iyi 10 arabası arasında gösterilen aracın 2018 Motor Trend Yılın Arabası ödülünü aldığını da belirtmiş olalım.

Son yıllarda üretilen modellerin yüksek performanslı motorlara ve lüks donanıma ev sahipliği yapıyor olmaları maliyeti yükseltiyor. Ayrıca Alfa Romeo‘nun köklü geçmişi ve marka bilinirliği ile birleşince ortaya yüksek fiyatlar çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.