Araba Markaları

BMW Nerenin Malı | BMW Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Bayerische Motoren Werke kelimelerinin baş harflerinden oluşan BMW, Almanya menşeli çok uluslu bir otomobil markasıdır. Lüks otomobil ve motosiklet üretimi gerçekleştiren BMW’nin temelleri 1916 yılında atılmıştır. Şirket 1917-1918 ve 1933-1945 tarihleri arasında uçak motoru üretimi gerçekleştirmiş, ardından faaliyetlerini daha çok otomobil modelleri üzerine yoğunlaştırmıştır.

Altı silindirli BMW IIIa isimli uçak motorunu geliştiren şirket 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte motosiklet motoru, çiftçilik aletleri, trenler için fren ekipmanları üretmeye devam etmiştir. Şirketin ilk motosiklet modeli BMWR 32 ise 1923 yılında banttan inmiştir. 

BMW’nin Alman otomobil üreticisi Automobilwerk Eisenach’ı satın almasıyla birlikte otomobil üretimine ağırlık verdiğini görüyoruz. 1930’lu yılları ise BMW’nin model gamını spor ve lüks arabalar odaklı yenilediği dönem olarak tanımlayabiliriz.

BMW’nin tarihindeki o kara leke!

2. Dünya Savaşı’na kadar uçak motorları, motosiklet ve otomobiller BMW’nin ana faaliyet alanıydı. Ancak savaş esnasında şirketin müdürü Franz Josef Popp ağırlığı uçak motoru üretmeye vermiştir. Toplama kamplarındaki mahkumların zorunlu işçi olarak çalıştırılmış olmasını ise BMW’nin tarihindeki kara bir leke olarak hatırlamakta fayda var.

1994 yılında Rover Grubu’nu satın alan BMW’nin bu ticaretten hiç kârlı çıkmadığını söyleyebilmek mümkün. Maddi açıdan ciddi zarar eden şirket 2000’e geldiğimizde Rover markalarının çoğunu satarak yalnızca Mini markasıyla yoluna devam etme kararı aldı. 

Günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde satılan BMW’nin sahip olduğu alt markalar arasında Mini ve Rolls-Royce de bulunuyor. BMW Motorrad isimli alt şirketi ile motosiklet üretimi ve satışı da gerçekleştiren marka, dünyanın en büyük 12. otomobil şirketidir. 

Motor sporları noktasında da hatırı sayılır başarılara imza atan BMW’nin özellikle touring segmentindeki arabalarıyla birçok ödül aldığını da belirtmekte fayda var. Formula 1 ve Isle of Man TT yarışları buna örnek olarak gösterilebilir.

BMW nerenin malı?

Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan BMW’nin halihazırda Almanya, Brezilya, Çin, Hindistan, Güney Afrika, ABD, Meksika ve İngiltere’de fabrikaları var. Türkiye’ye ithal edilen arabalar ise konum itibariyle en yakın ülke olan Almanya’dan gelmektedir. Dolasıyla BMW’nin Alman malı ve markası olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün BMW’nin en büyük hissedarı ise Quandt ailesidir. İflasın eşiğine gelen ve batmasına ramak kalan BMW’yi bugün bulunduğu hale getiren Alman sanayici Herbert Quandt’ın varisleri halen daha BMW’nin üst yönetim kademesinde görev almaktadır.

Şirketin geri kalan hisseleri ise borsada işlem görmeye devam ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.