Araba Markaları

Bugatti Hangi Ülkeye Ait?

Bugatti, Volkswagen AG’nin yan kuruluşu olan İtalyan asıllı lüks spor otomobili, yüksek performanslı araba ve spor otomobil markasıdır. 1909 yılında yüksek performansa sahip otomobiller üretebilmek için Ettore Bugatti tarafından Fransa’nın Mulhouse şehrinde kurulmuştur. II. Dünya Savaşı’nın başlamasına kadar dünyanın en prestijli ve hızlı otomobillerinden bazılarını üretmeyi başarmıştır. 2. Dünya Savaşının başlaması ile başlayan maddi sorunlar ve Ettore Bugatti’nin oğlunun ölümü sonrasında iflas etmiş ve fabrika satılmıştır.

1998 yılında Volkswagen grubu isim haklarını satın alarak Bugatti markasıyla tekrardan yüksek performanslı otobil üretimine başlamıştır. Firmanın ürettiği ilk modeli olan Bugatti Veyron, 407 km/s son hıza ulaşabilmekte ve 1001 beygir gücüne (1250 nm tork) sahiptir bu özellikleri ile beraber “Dünyanın En Hızlı Arabası” olarak bilinmektedir. 4 Milyon Euro’luk satış fiyatıyla seri üretim halindeki en pahalı spor otomobillerden biridir. Tarihte bilinen şimdiye kadar en yüksek fiyatla satılmış otomobil, sadece 6 adet üretilmiş olan 1926 model “Bugatti Royale” modelidir ve bu model Japonya’da 15 milyon dolara satılmıştır.

Bugatti Hakkında Genel Bilgiler

Bugatti’nin otomobilleri mühendislik sınırlarını zorlayan ürünler oldukları kadar aynı zamanda sanat eseri idiler. Motor blokları elle eğelenerek birleştirilirken conta kullanımını gerektirmeyecek kadar hassas miktarda düz ve ince yüzeyler elde edilmiş, motor bölümündeki görünen yüzeyler ince dokunuşlarla süslenmiş ve hemen hemen tüm somunlardaki güvenlik halatları dantel gibi sıkı dokunarak işlenmiştir. Diğer üreticilerin yaptığı gibi süspansiyon yaylarını aksa somunla bağlamak yerine, Bugatti’nin kendine özel akslarında ise yay aks üzerinde açılmış oldukça hassas yuvasına daha az parça gerektirerek monte edilmiş ve daha yalın bir şekilde tasarlanmıştı. Ettore Bugatti, azılı rakibi Bentley’de araçlarını, dayanıklılık öncelikli olarak tasarlandıkları için onların araçlarını, “Dünyanın en hızlı kamyonları” olarak tanımlamıştı. Bugatti’ye araçlarda en sevmediği düşman ağırlık idi.

Bugatti Veyron Neden Bu Kadar Ünlü?

Bugatti Dünyanın En Hızlı Arabasını üretmesi ile beraber dünyanın her yerinde bulunan hız çılgınları Bugatti markalarında kendi kitlelerine överek dünya markası yapmışlardır.

Bugatti Veyron aracında ki hakimiyet kavramı oldukça önemlidir çünkü dünyanın ne hızlı arabasını sürerken hakimiyetinizi kaybetmek istemezsiniz. 180 km/s’den, 375 km/s’e kadar, aracın yere uyguladığı basınç kuvvetinin arttırılması için hakimiyet modu aktive olur. Otomobilin ön sürüş yüksekliği 90 mm ve arka sürüş yüksekliği ise 102 mm’dir. Aynı zamanda, difüzörlerdeki hava kanalları 8° açıyla aktif hale gelirken arkada yer alan kanatlardan üstteki kanat 16°, alttaki kanat ise 27° açıya konumlanır. Bu sayede, maksimum yere basma kuvvetine erişilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.