Araba Markaları

Dacia Nerenin Malı | Dacia Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Automobile Dacia S.A. veya bilinen adıyla Dacia, Romanya menşeli bir otomobil markasıdır. İsmini bugünkü Romanya sınırlarını oluşturan tarihi bölgeden alan ve “Daçya” şeklinde telaffuz edilen Dacia markasının temelleri ise 1966 yılında atılmıştır.

Aradan geçen 33 yılın ardından takvim yaprakları 1999’u gösterdiğinde Romanya hükümeti Dacia’yı Fransız otomobil devi Renault’a satmıştır.

Bugün de marka faaliyetlerine Renault çatısı altında devam etmektedir. Şirket gelir bakımından Romanya’nın en büyük şirketidir. 2018 yılı verilerine göre de ülkenin toplam ihracatının yüzde 8’ini tek başına sırtlayarak en büyük ihracatçısı konumundadır.

Dacia da en başta uçak motoru üretiyordu

Markanın ilk fabrikası ise 1942 ila 1945 yılları arasında IAR uçak üreticisinin bir uzantısı olarak kurulmuştur. Rumen asker ve siyasetçi Ion Antonescu’nun emriyle Colibași-Pitești bölgesinde temelleri atılan fabrika ayda 600 uçak motoru üretme kapasitesine sahipti. Savaştan sonra ise bu fabrika Romanya Demiryolları sahipliğine geçti.

Bu yönüyle markanın İsveç menşeli Saab’ı andırdığını söyleyebiliriz. Malum, Saab bugün yalnızca uçak üretimi gerçekleştiriyor.

Dacia’nın CEO’luğunu ise 2016 Nisan ile 2018 Mayıs tarihleri arasında Yves Caracatzanis yürüttü. Ardından sadece 4 ay sonra görevini “kişisel sebeplerden ötürü” bırakacak olan Antoine Doucerain bu koltuğa oturdu. 2018 yılının Aralık ayından bu yana ise CEO olarak Christophe Dridi çalışmalarını sürdürüyor.

Ana otomobil fabrikası ise 1968 yılında bugün Mioveni olarak adlandırılan Colibaşi bölgesinde kuruldu. Renault 12’nin tasarımını ve ana parçalarını kullanarak üretim gerçekleştiren marka, ilerleyen dönemde Renault 8’i de lisansını alarak üretti. Daha sonra bu model 1100 ismiyle satışa sunuldu.

1968’den 1972’ye kadar 1100 modelinden tam 37 bin 546 adet üretildi. 1970’lerde ise bu model ufak bir makyajlanma operasyonu gerçekleştirdi. Ülkenin emniyet teşkilatı tarafından kullanılan daha güçlü motora sahip 1100S modelinden ise sınırlı sayıda üretildi.

1999 Eylül’ünde Renault sahipliğine geçti

Takvim yaprakları 1999 yılının Eylül’ünü gösterdiğinde Dacia markası Renault grubu bünyesine geçti. Fransız otomobil şirketi Merkez ve Doğu Avrupa için Romanya’yı “hub” olarak kullanmayı hedefliyordu.

2002 yılında şirket 53 bin adet kadar otomobil sattı ve Romanya’da pazarın yüzde 50’sini elinde bulunduruyordu. 2003’te ise Türkiye’de de satılan Solenza modeli görücüye çıktı. Derken 2005 yılında üretimi sona erecek olan Logan modeli tanıtıldı.

Dacia nerenin markası?

Daha önce de temas ettiğimiz üzere Dacia, Fransız Renault sahipliğindeki Romanya menşeli bir markadır. Türkiye ve Romanya başta olmak üzere birçok Renault fabrikasında Dacia marka arabaların üretimi gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.