Araba Markaları

Daihatsu Nerenin Malı | Daihatsu Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Daihatsu Motor Co. veya kısaca bildiğimiz adıyla Daihatsu, önde gelen en eski Japon otomobil markalarının ve içten yanmalı motor üreticilerinin başında geliyor. Merkezi Japonya’nın Osaka eyaletine bağlı Ikeda şehrinde bulunan marka Ağustos 2016 itibariyle Toyota bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Daihatsu’nun marka tarihçesi

Temelleri 1907 yılında kurulan Hatsudoki Seizo Co. Ltd. şirketine dayanan Daihatsu bugün bildiğimiz marka haline 1951 yılında geldi. 1963 yılında piyasaya sürülen Compagno isimli sedan modeli çok sevilen marka, aynı yıl meşhur D harfi şeklindeki logosunu da kullanmaya başladı. 1 Eylül 1964 yılına gelindiğinde ise bir milyonuncu Daihatsu’nun banttan inişi gerçekleşti.

1965’te ise Daihatsu’nun Compagno Berlina modeli İngiltere’de satışa çıktı ve bu ülkede pazarlanan ilk Japon otomobili olma ünvanını eline aldı. 1967’de Toyota ile işbirliğine başlayan marka, 1969’ta iki milyonuncu arabasını banttan indirmişti bile.

Altı ton yük taşıma kapasitesine sahip Delta Truck isimli kamyon modeli 1971’de Japonya’da satışa sunuldu. Portekiz merkezi SEMAL şirketine dizel motor tedarik etmeye başlayan firma, 1975 yılı itibariyle yeni PORTARO 4X4 ve TAGUS 4X4 isimli off-road araçlarına güç verdi.

İlk ihracatını 1953 yılında gerçekleştiren şirket 1980 yılına gelindiğinde yarım milyon kadar Daihatsu’yu ihraç etmeyi başarmıştı. Avrupa’daki ilk ofis ise 1979 yılında Brüksel’de açılmıştı.

1987 yılında Charade ve Rocky modelleriyle ABD pazarına giren şirket, 1992’ye gelindiğinde ise dünyanın en büyük otomobil pazarlarından olan bu ülkede faaliyetlerine son verdi. Toyota ise 1998 yılında yüzde 51.2 hisseyle Daihatsu Motor Co. Ltd.’nin en büyük hissedarı haline geldi.

2011’e gelindiğinde ise marka, 31 Ocak 2013 tarihi itibariyle Avrupa kıtası genelindeki tüm satışlarına son vereceğini açıkladı. Yine 2011 yılında şirket 238,9 milyon dolarlık yatırımla Endonezya’da yeni bir fabrika kurdu. Bu fabrikada Toyota Etios gibi küçük modellerin üretimi gerçekleştirildi. 2012 yılından beri işleyen bu tesis senede 100 bin adet araba üretme kapasitesine sahip.

2016 yılına geldiğimizde Toyota, Daihatsu’nun geri kalan tüm hisselerini aldı. Bu tarih itibariyle şirket Toyota’nın alt markalarından biri haline geldi. 

Daihatsu nerenin malı?

Şirket tarihçesinden de anlaşılacağı üzere Daihatsu bir Japon malıdır. Toyota marka araçlarla büyük oranda aynı platform ve yedek parçaları kullanan şirketin ürettiği arabalar daha çok Uzakdoğu Asya pazarında tercih edilmektedir. Zaten Avrupa pazarından çekildiği için yeni modelleri Türkiye’ye gelmeyen marka, binek otomobillerin yanı sıra kamyon ve otobüs üretimi de gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.