Araba Markaları

Man Nerenin Malı

Üretimde dünya devleri arasında yerini alan man nerenin malı sorusu birçok kişinin aklını bulandırıyor. Dizel motorlar, turbo makinalar, ticari araçlar ve sanayi hizmetleriyle ön plana çıkar.

Man firması 1915 senesinde Almanya’da kuruldu. Günümüzde birçok ülkede fabrikası bulunuyor ve dünyanın her yerinde üretim gerçekleştiriyor. Kamyon ve otobüs üretimiyle her daim ön planda bulunuyor.

Man, Alman firmasıdır ve araç üretiminde Avrupa’nın ilk sıralarında yerini alır. Son dönemlerdeki yatırımlarıyla da gündemde olan Man, pazardaki konumlarını güçlendirmeye devam ediyor.

Man Sahibi Kim?

Man firması, toplamda 82 bin kişilik çalışana sahip olan Traton kuruluşuna aittir. Hissenin %92’si Traton firmasına aittir. Ayrıca bu firma; Volkswagen, Scania AB, MAN Truck ve Bus AG gibi firmalarında yan kuruluşudur. Dünyanın en büyük araç üretimi gerçekleştiren firmasıdır.

Traton, 2015 senesinde Man firmasını bünyesine katarak, büyük bir grup oluşturdu. 2019 senesinde firma, 242.000 araç satışı gerçekleştirdi ve zirvede yer aldı.

Man Ne Üretiyor?

Alman firması olan Man, birçok dünya ülkesinde üretimini gerçekleştiriyor. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede fabrikası bulunuyor ve fabrikalar firmaya yönelik üretimler gerçekleştiriyor.

Man firmasının genel olarak ürettikleri şunlardır;

  • Kamyon
  • Otobüs
  • Dizel Motor
  • Turbo Makinalar

Firmanın özellikle Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiği ürünler bu şekildedir. Genel olarak kamyon üretimi ile ön plana çıksa da sanayi üretimi de son derece fazladır. Çeşitli zirai araçların üretiminde de başrol sergiliyor.

Man Türkiye’de Ne Üretiyor?

Türkiye’de de son derece seri çalışmalara sahip olan Man, Ankara ilinde aktif bir şekilde üretim gerçekleştiriyor. 317.000 Metrekare bir alana sahip olan Man Türkiye, otobüs ve kamyon üretimi gerçekleştiriyor.

Türkiye’deki belli başlı belediyelere otobüs ve kamyon üretip satışını yapıyor. Ayrıca Türkiye’deki belli başlı inşaat makinelerinin de üretimini gerçekleştiriyor.

Man Kaç Yılında Kuruldu?

Almanya’da ilk olarak 1915 senesinde kurulan Man, kısa sürede tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. Adeta Avrupa ülkelerinin bir numarası haline geldi. Man firması Türkiye’de ise 1966 senesinde kuruldu. O yıldan bu yana kadar aktif bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.