Araba Markaları

Porsche Nerenin Malı | Porsche Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

“Lüks spor otomobil” dendiği zaman akla gelen ilk markalardan olan Porsche bugün Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde segmentinin çok satan, sevilen ve zaman içinde kült haline gelen arabaların üreticisidir.

Ürettiği yüksek performanslı, konforlu ve lüks spor arabalarıyla en çok kâr eden otomobil markaları listesinde de üst sıralarda yer alan Porsche, 1948 yılında Ferdinand Porsche ve yine Ferdinand ismindeki oğlu tarafından kurulmuştur.

Baba Ferdinand, soyadını markaya verdi

Baba Ferdinand Porsche mühendislik tecrübesini Daimler Benz grubunda çalışarak kazandı. Ardından 1931 yılında bağımsız bir tasarım ve mühendislik şirketi kurdu, ardından Volkswagen Beetle efsanesinin tasarımını yaptı.

Oğul Porsche ise yeni kurulan ve soyadlarını taşıyan bu şirketin büyümesini sağladı. Porsche’un ilk spor otomobili 356 yalnızca 40 beygir gücündeydi ve hafifçe modifiye edilen Beetle motorunu kullanıyordu. Yol tutuşu, konforu ve dayanıklılığıyla ün salan 356 çok sevildi.

1950’li yılların ortalarında ise Porsche kendi motorlarını geliştirmeye başladı. Bu sayede 356’nın çok daha güçlü versiyonları üretildi. 356’nın ardından modern otomobillerin en büyük efsanesi olarak kabul edilen Porsche 911 piyasaya sürüldü. 1964’te tanıtımı gerçekleştirilen arkadan motorlu 911 aradan geçen 30 yılın ardından, 1999 yılında 911 Carrera olarak satışa sunuldu.

Bugün de satışa sunulan spor Porsche modellerinin çoğu arkadan motorludur. Ancak 70’li yılların ortalarında marka birçok önden motorlu araba geliştirdi. Bu modellerin başını ise 76 model 924 çekiyor. Sonrasında şirketin ilk V8 motorlu modeli 928 görücüye çıktı. 924, 944 ve 944 Turbo’yu 90’lı yılların ilk günlerinde 968 takip etti. 1995’te 968 ve 928 modelleri emekliye ayrıldı, bunun yerine marka arkadan motorlu 911 ve orta motorlu (mid-engine) Boxster satışa sunuldu.

Bir otomobil markası olmanın haricinde Porsche’un yarışlarda da gayet başarılı bir ekibe sahip olduğunu belirtelim. Öyle ki Porsche’lar bugüne dek tüm dünya genelinde 24 binden fazla yarış kazanmıştır. Bu birinciliklerin 50 tanesi ise Le Mans yarışlarından alınmıştır.

2020 yılında ise Porcshe’un ilk elektrikli otomobil modeli Taycan’ı tanıttığına şahit olduk. Aradan geçen 30 yılın ardından marka yeniden Formula E yarışlarına da geri döndü. 10 senedir kesintisiz şekilde Kuzey Amerika pazarında büyümeyi devam ettiren marka, ülkemizde de çok seviliyor.

Porsche modelleri nerede üretiliyor?

Şirketin genel merkezi ve ana fabrikası Almanya’nın Stuttgart şehrine bağlı Zuffenhausen’de bulunuyor. Ancak Cayenne ve Panamera modelleri Leipzig’de banttan iniyor. SUV modellerinin yedek parçaları ise Slovakya’nın Bratislava şehrindeki Volkswagen Touareg fabrikasında üretiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.