Araba Markaları

Skoda Nerenin Malı | Skoda Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Temelleri 1859 yılında atılan Skoda hem devlet sahipliğinde hem de özel bir şirket olarak oldukça ilginç bir geçmişe sahip. 2016 yılı itibariyle satışları 1.13 milyon bandını geçen ve kârlılığı yüzde 6.5 oranında artış gösteren Çek Cumhuriyeti menşeli marka, ne oldu da bu günlere gelebildi dersiniz?

İşte bugün Alman Volkswagen Grubu sahipliğinde faaliyetlerine devam eden Skoda’nın ilginç ve bir o kadar da sürükleyici marka hikayesi…

Skoda otomobil üretmeye sonradan başladı

Bugünkü Skoda faaliyetlerine 1859 yılında başladığında şirketin ismi Laurin & Klement idi. Bu yönüyle Skoda’nın Daimler, Opel, Peugeot ve bir başka Çek kamyon üreticisi Tatra ile tarihin en eski otomobil markalarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

İlk başlarda bisiklet üretimi gerçekleştiren firma sonradan motosiklet üretimine başladı. Direkt “Motosiklet” adı verilen ve elciklere yerleştirilen bir motor sayesinde güç üreten bu model o kadar tehlikeli ve dayanıksızdı ki, ömrü çok uzun olmadı.

1899 yılında çıkarılan Slavia isimli motosiklet modeli sayesinde Skoda günümüz modern motosikletlerinin mucidi olarak tanımlanıyor. 1900 yılında Slavia’nın Londra’ya ithalatı gerçekleştirildi. Ardından Orta Avrupa’da ilk motosiklet fabrikası kuruldu.

1905 yılı ise Skoda’nın otomobil üretimine başladığı tarih olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Skoda’nın bu noktada adı “Çekya”ya dönüşen, önceden Çek Cumhuriyeti olarak bilinen topraklarda Tatra’dan sonra ikinci en yaşlı otomobil markası haline geldiğini de belirtelim. Firmanın ilk modeli Voiturette A adını taşıyordu.

Günümüzün Skoda’sı ise 1925 yılında Skoda Works isimli silah üreticisinin Laurin & Klement firmasını bünyesine katmasıyla ortaya çıktı. Bu tarihten itibaren üretilen tüm arabalar Skoda’nın adını ve logosunu taşıyordu.

İkinci Dünya Savaşı markayı çok ağır etkiledi

Çekoslovakya’nın ilhakının gerçekleştiği İkinci Dünya Savaşı sırasında Skoda Works fabrikalarında askerî arazi araçları, askerî uçak ve diğer silah yedek parçalarını üretmeye başladı. 1940 ve 45’li yıllarda İngiltere ve ABD uçakları tarafından sıklıkla bombalanan fabrikalar neredeyse yok olma raddesine geldi. Bu dönemde yaklaşık 1,000 kadar çalışan ya ölmüş ya da yaralanmıştı.

2018-01-16-sales-thumbnail.jpg

Skoda’nın VW bünyesine geçişi

Komünizmin çöküşü Çekoslovakya’da çok şeyi değiştirdi. Özelleştirmeler başladı ve bu dönemde Skoda’nın Volkswagen’e satılması kararı alındı. İlk başta yüzde 30’la başlayan VW’nin hissedarlığı 1994’te yüzde 60.3’e, 1995’te ise yüzde 70’e kadar yükseldi.

Avrupa’nın en çok satan otomobil markaları arasında yer alan Skoda, VW sahipliğinde artık daha kaliteli ve uygun fiyatlı modeller geliştirebiliyor.

Toparlayacak olursak ise Skoda’nın aslen Çek Cumhuriyeti markası olduğunu, bugün ise Alman menşeli Volkswagen sahipliğine geçtiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.