Araba Markaları

Toyota Nerenin Malı, Nerede Üretiliyor, Nerenin Arabası?

Toyota, tüm dünyada ve ülkemizde sıkça tercih edilen otomobil markasından biridir. Güvenilir olması nedeni ile ve yakıt bakımından da ekonomik olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilen bir markadır. Toyota nerenin? sorusuna cevap verecek olursak Toyota bir Japon malı olup, Japonya markasıdır. Kiichiro Toyoda öncülüğünde Toyota şirketi kurulmuştur. 1937 yılında kurulan Toyota şirketi dünya üzerinde hemen her ülkeye sayısız araç ihraç etmektedir. Binek araç üretiminin yanında ticari araçları ile de üretimine devam etmektedir. Toyota ilk olarak insana saygılı ve sevecen bir profil çizmiş şirkettir. Kaliteli araçlarının yanında kaliteli ve güvenilir yedek parça üretimiyle de ön plana çıkmış bir otomobil markasıdır.

En Yeni Toyota Binek Araç Modelleri

Toyota kendini sürekli olarak geliştiren ve yeni modelleri ile göz dolduran markalardan biridir. Yeni model araçlarını inceleyecek olursak;

Corolla hybrid; aracın tasarımı, modern çizgisi ve iç dizaynı pek çok kişi tarafından tam not almıştır.

 • Araçta akıllı telefon entegrasyonu mevcuttur.
 • Açılabilir sunroof özelliği (elektrikli)
 • Gösterge ekranını ön cama yansıtma özelliği mevcuttur.
 • Alüminyum jantlar (17)

C- HR hybrid passion X- pack; sportif duruşu ile genç nesle hitap eden bu modelde renk seçenekleri de mevcuttur. Tek kapılı olması özelliği ile kolay park edilebilir.

 • Akıllı ön park sensörleri araçta mevcuttur, ön park sistemlerinde fren desteği de vardır.
 • Ön park sistemlerinin yanında arka park sistemleri de mevcuttur.
 • Fren destekli geri manevra uyarı sistemleri ve kör nokta uyarı sistemleri de aracın en sevilen özelliklerindendir.

Yaris spirit x- trend; dört farklı renk seçeneği, yola kolay tutunma özelliği ve kolay  park edilebilme özelliği ile tüm dikkatleri üzerine çeken bir modeldir. Modelin diğer özellikleri ise;

 • Anahtarsız çalıştırma özelliği,
 • Alüminyum alışım jant (15)
 • Akıllı çalıştırma sistemi,

Corolla hatchback hybrid passion X- pack; iç ve dış dizaynı ile kendine özgü bir tarzı mevcuttur.

 • Kablosuz şarj ünitesi,
 • Renkli TFT ekran gibi üstün tasarımlara sahiptir.

Toyota’nın Tarihi

Aslına19. Yüz yılda bir teksti firması olan Toyota otomatik dokuma teknolojisine imza atmıştır. Dokuma firmasının sahibi olan Sakichi, ürettiği otomatik dokuma teknolojisi ile oğlu Kiichiro’ya ilham vermiştir. Kiichiro Amerika’da gördüğü seri üretim araçların hayaline kapılmıştır. Kiichiro araba üretiminde kaliteyi ve güveni kazandıktan sonra yoluna daha sağlam adımlarla devam etmiş ve günümüzde de hala yeni araç modelleri üretmektedir.

Toyota’nın şimdiki başkanı Akio Toyoda’dır. Kiichiro Toyoda’nın torunu olup, Toyota şirketinin CEO’sudur. Akio’da tıpkı dedesi ve dedesinin babası gibi hırslı, azimli ve kendi hedefleri olan bir kişilik taşımaktadır. İşte bu sayede pek çok araç markasını geride bırakan Toyota, ülkemizde de çokça tercih edilmektedir. Üstelik sadece ülkemizde ve Japonya’da değil, dünyanın her ülkesine ihraç edilmektedir.

Toyota’nın İlk Aracı

Toyota, ilk üretimini 1936 ve 1942 yıllarında yapmıştır. Bu yıllarda ürettiği araç sayısı sadece 1.404 adet olup, Toyoda AA modeli ile isimlendirilmiştir. Araç Sibiryalı bir çiftçiye ait olup, ikinci dünya savaşına kadar bu çiftçide kalmıştır.  Daha sonra çiftçinin torunu bu aracı satmıştır, şimdi ise Hollanda’da Louwman müzesinde sergilenmektedir. AA Toyoda, dünyada tek savaş öncesi otomobil olma özelliğini de taşımaktadır.

Günümüzde ise pek çok farklı modeli ile tüm dünyaya hizmet veren Toyota, hız tutkunları tarafından da sıkça tercih edilir. Çünkü ralli modelleri de en az binek modelleri kadar fazla tercih edilmektedir.

Toyota Amblemi

Toyota amblemi, Toyota Nerenin Malı, Nerede Üretiliyor, Nerenin Arabası
Toyota Nerenin Malı, Nerede Üretiliyor, Nerenin Arabası

Toyota nerenin” adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. “Nissan nerenin markası” adlı yazımızı okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

 1. Pingback: LG Nerenin Malı | LG Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası | Nerenin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.