Araba Markaları

Volvo Nerenin Malı | Volvo Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Volvo Hangi Ülkeye Ait

Volvo’ nun ilk fabrikası 14 Nisan 1927 tarihinde İsveç’ in Göteborg kentinde kurulmuştur. Yani Volvo nerenin malı sorusuna vereceğimiz cevap İsveç’tir. Volvo kurulduğu günden bu yana her zaman güvenliği ile tanınmıştır. Bunun başlıca sebebi ise bu markanın birçok inovasyonu olmasıdır.

1999 yılında Volvo Ford Motor Company tarafından satın alındı. Bununla birlikte tasarım, motor ve donanım da gözle görülür değişiklikler yapılmıştır. 2010 yılında ise Geely Holding tarafından satın alındı. Volvo İsveç’ e sahip bir markadır.

Volvo Derin Tarihi

Volvo çoğumuzun duyduğu ve sağlamlığı ile tanıdığı bir markadır. Sağlamlığının yanında Volvo’ nun derin bir tarihi var.

Volvo Neden Sağlam Olarak Biliniyor?

Volvo’ nun sağlam bilinmesinin başlıca sebebi İsveç çeliğinden gelmektedir. Çoğu kişi bu markanın bu denli sağlam olmasını aracın kasasına bağlamaktadır. Tabi ki bunun da etkisi var bu kadar sağlam olmasının daha farklı nedenleri mevcut. Volvo’ nun inovasyonları. Emniyet kemerini ele aldığımızda çok basit bir sistem olarak geliyor değil mi? Aslında olayın aslı tam olarak böyle değildir. 58 yıl önce İsveç’ te yaşayan bir mucit “Nils Bohlin” üç noktalı emniyet kemerini keşfetti. Üç noktalı emniyet kemeri yolcu ve araç kullanıcısının güvenli bir şekilde seyahat etmesi ve kaza esnasında yaralanma, ölüm riskini en aza indirgemek için en önemli unsurlardan birisidir. Üç noktalı emniyet kemerinin icadından bu yana 1,5 milyon kişinin hayatının kurtarıldığı bilinmektedir. Yalnızca bu inovasyon ile yetinmemekle birlikte iç koruma kafesinin icadını da Volvo gerçekleştirmiştir. Tabi ki yalnızca 2 inovasyondan ibaret değil. Cam sileceklerinden tutun yan hava yastığı uygulamalarına kadar birçok güvenlik  Aslında markanın bu kadar sağlam olmasının farklı bir hikayesi var.

Volvo’ nun Hikayesi

Kesinliği olmamakla birlikte İsveç’ li Gustav Larson (Volvo’ nun kurucusu) bir trafik kazasında kızını kaybediyor. Bunun üzerine başka insanların da canını kaybetmemesi için Dünya’ nın en sağlam arabası olarak bilinen bu markayı üretime koyuyor.

Volvo Araç Segmentleri

İsveç’ li lüks bir otomobil markası olan Volvo’ nun birçok modeli bulunmaktadır. Günümüzde Volvo Cars  lüks araçlarını 3 segment altında satışa sunuyor. Sedan, hatchback ve SUV. 2018 yılında Volvo üst üste satış rekoru kırdı. Bunun sebeplerinden birisi ise tasarımındaki değişiklikler ve güçlü motor yapısı olmuştur.

Volvo Logosunun Anlamı

Volvo logosu içerisinde derin anlamlar barındırmaktadır. Çeliğin antik simgesidir. Araçlarında kullandıkları çeliğin kalitesine vurgu yapılmaktadır. 90′ lı yıllarda Volvo araçları kutu gibi olmaları ile ünlü oldu. Bunun sebebinin ise İsveç Çeliği’ nin çok fazla bükülememesi olarak bilinmekteydi. Bu sebeple markayı seven insanlar olduğu kadar itici bulan insanlar da oldu. 1993 yılından itibaren araçlarına daha oval hatlar vermeye başlayan Volvo 2000′ li yıllarda tekrar eski tarzına dönerek keskin köşeli araçlar üretmeye başlamışlardır.

Volvo Tesisleri

Volvo’ nun birçok tesisi bulunmaktadır. 1930 yılından beri İsveç, Göteborg’ ta bulunan tesisinin yanı sıra Belçika ve İsveç, Skövde’ de de motor üretimi yapmaktadır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ nde (ABD) tasarım ve AR-GE tesisleri bulunmaktadır.  

Volvo nerenin malı hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Buraya tıklayarak Volvo markasının internet sitesine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.