Gıda Markaları

Çaykur Nerenin Malı

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ya da kısacası Çaykur çay üreten bir firmadır. ÇAYKUR nerenin malı diye soracak olursak Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bir firmadır. Türkiye’de genelde Doğu Karadeniz’de üretilen çay en çok Rize ilinde tarımı yapılıyor. İnsanlar tarafından çok tüketiliyor. Kahvaltıların vazgeçilmez parçası haline gelmiştir.

Çaykur Tarihçesi

Çay birinci dünya savaşından sonra doğan ekonomik buhran nedeni ile işsizliği gidermek ve ekonomik refah kazanmak için Doğu Karadeniz bölgesinde çaycılık faaliyetleri başlamıştır. Bu bölgeye ilk tohumlar Batum’dan getirilmiştir. Batum’la aynı iklim şartlarını taşıyan Doğu Karadeniz olduğu için bu bölge uygun görülmüştür.

1937 yılında Batum’dan 20 ton çay tohumu alınmıştır. 1924 yılında çıkan bir yasa ile çay tarımı yasal güvence altına alınmıştır. Çay üretimi geçen yıllarda Türkiye Cumhuriyeti tarafından her zaman destekleniyor. 1938 yılında ilk mahsul alınmıştır ve 1947 yılında ilk çay fabrikası kurulmuştur. Bu fabrika Rize ilinde Fener mahallesinde Merkez Çay Fabrikası adı altında kurulmuştur.

1971 yılında çıkarılan bir yasa ile çaycılık faaliyetleri Çay Kurumu Genel Müdürlüğüne bırakılmıştır. Kurum 1982 yılında çıkarılan yasa ile şimdiki ismi Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ismini almıştır ve halen aynı ismi kullanıyor. Çaykur 2017 yılında tüm hisseleri Varlık Fonu’na aktarılmıştır. Türkiye’nin en büyük firmalarından biri olan Çaykur gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Ayrıca Çaykur, Çaykur Rizespor’un forma ve isim sponsoru olmuştur.

Çayın İhracatta ki Yeri

Çay üretimi çok fazla olduğu için yurt dışına da ihraç yapılıyor. Bu ihraçlar da gözle görülür derecede fazladır. Yurt dışında toplamda 95 ülkeye çay ihracatı yapılıyor. Her yıl üstüne koya koya artarak ihraç etmeye devam ediyor. Çay en çok Avrupa Birliği Ülkelerine ihraç yapılıyor. Bu ihraç edilen çayların hemen hemen yarısından fazlasını sadece Rize ili oluşturuyor. Rize’nin çay konusunda önemi büyüktür.

Çaykur Fabrikalarında Üretilen Çay Çeşitleri

Çaykur fabrikalarında üretilen çay çeşitleri çeşitlilik gösteriyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Soğuk çay
  • Yeşil çay
  • Beyaz çay
  • Organik çay
  • Siyah çay

Gibi sıralayabiliriz. Çaykur bu ürünleri kendisi üretip kendisi satıyor. Hepsi doğal olan çayların tüketimi de insanlar tarafından her geçen gün artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.