Gıda Markaları

Coca Cola Nerenin Malı | Coca Cola Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

“Dünyanın en büyük içecek şirketi” dendiğinde akla ilk gelen marka olan Coca Cola, Amerika Birleşik Devletleri menşeli bir soğuk içecek üreticisidir. Ancak bugün dünyanın birçok ülkesinde genel merkezi bulunduğu için Coca Cola’yı “çok uluslu” bir şirket olarak tanımlamak hata olmayacaktır.

Merkezi ABD’nin Georgia eyaletine bağlı Atlanta’da bulunan içecek şirketi alkollü olmayan, kola haricinde birçok farklı içecek türünün de pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

Bugünkü haliyle bildiğimiz kola ise 1886 yılında eczacı John Stith Pemberton tarafından icat edilmiştir. 1889 yılında bu formül ve maka 2 bin 300 dolar karşılığında Asa Griggs Candler’a satılmıştır. Candler ise 1892 yılında The Coca-Cola Company’i kuran isimdir.

1889 yılından bu yana franchising, yani bayilik vererek büyüme stratejisi izleyen şirket Amerikan NYSE borsasında işlem görmektedir. Firma o kadar çok kola satmaktadır ki, bugün dünyanın en büyük plastik atık üreticisi konumundadır. Her yıl 110 milyar plastik şişeyle 3 milyon tondan fazla plastik atık üreten marka bu sebeple çevrecilerin eleştiri oklarına hedef olmaktadır.

Dünyanın en çok tanınan markası

Yayınlanan analizleri incelediğimiz zaman Coca Cola’nın birçok ülkede en çok satın alınan içecek olduğunu görüyoruz. 2010 yılında ise dünyanın en büyük markası olma özelliğine kavuşan Coca Cola yalnızca Ortadoğu gibi belli bazı pazarlarda en büyük rakibi Pepsi’nin arkasında kalmıştır. 

Bu gibi pazarlarda ise Coca Cola’nın stratejisi, arkasında kaldığı yerel markaları satın almak yönünde. Mesela İskoçya’nın yerel içeceği Irn-Bru bir zamanlar çok popülerdi. Ancak 2005 yılı itibariyle Coca Cola ve Diyet Cola artık Irn-Bru’dan çok satar hale geldi.

Bunun bir diğer örneği de Peru. Inca Kola bir zamanlar Coca Cola’dan daha çok satıyordu, ancak Coca Cola bu şirketin yüzde 50 hissesini satın alarak Peru gibi bir pazarda dahi ikinci sırada kalmayı kabullenemedi. 

Coca Cola nerede üretiliyor?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Coca Cola her ne kadar Amerikan malı ve markası olsa da günümüzde çok uluslu devasa bir şirkete dönüşmüş durumdadır. Bu sebeple faaliyet gösterdiği hemen her pazarda Coca Cola’nın fabrikası mevcuttur. Bursa ve Ankara’nın yanı sıra Çorlu, İzmir, Elazığ, Sapanca ve Mersin başta olmak üzere Hazar ve Köyceğiz’de Coca Cola’nın fabrikaları vardır. 

Tabii bunların hepsinde kola üretilmiyor. Bu tesislerin bazılarında Damla marka doğal kaynak suyu üretiliyor ve şişelenip tüm Türkiye’ye dağıtılıyor. Fakat son tahlilde Türkiye’de Coca Cola’nın tam 9 tane fabrikası olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.