Hem kendimizin hem de çevremizdeki insanların bir ürün alırken menşeini sorgulaması, özellikle tanınmış markaların hangi ülkeye ait olduğunun kolayca bulunamaması sitemizin açılışına neden olan iki durum olmuştu. Bu iki soruya yanıt vermekle kalmak istemedik ve sitemizde erişilebilen her bilgiyi ziyaretçilerimize sunmayı amaç edindik. Ürün ve markanın nereye ait olduğu yanında, sahibinin kim veya hangi holding olduğunu da ziyaretçilerimize sunuyoruz.

​Süpermarketlerde satın aldığınız temizlik ürününden dikkatinizi çeken otomobil markasına, alışveriş merkezlerinde gözünüzü alamadığınız giyim ürünlerinden zincir otellere… Tümünün menşeini, yani aslında nerenin malı olduğunu burada öğrenebilirsiniz. Aslında barkod sistemi ve malum arama motoru bu konuda fikir verecektir; ancak “Nerenin?” İle bizim de bir farkımız var. Örneğin kendinize bir spor ayakkabı veya çocuğunuza güzel bir oyuncak almayı düşünüyorsunuz. Söz konusu ürün elinize geçtiğinde barkod numarasına göre Almanya, üretim yerine göre Çin Halk Cumhuriyeti menşeili olduğunu görebilirsiniz. Peki alışverişinizi internetten yapacaksanız ve ürün hakkında nerenin malı olduğu bilgisine önem veriyorsanız?

​Sitemizde tümüne erişebileceğiniz barkod numaralarının ilk üç hanesi o ürünün nereye ait olduğuna ilişkin bilgi vermektedir. Bununla birlikte yüzlerce ülke için kod ezberlemek imkânsızdır. Örneğin 868 veya 869 ile başlayan bir barkod varsa, ürün Türk malı demektir. Reyonda incelerken bu bilgiyi rahatlıkla öğrenebilirsiniz; ancak internetten alışveriş yaparken barkod numarasını da, ürünün nerede üretildiğini gösteren metin yazısını da görme şansınız bulunmaz. Merak ettiğiniz her ürün ve markayı sorgulayabilir, nereye ait olduğunu saniyeler içinde öğrenebilirsiniz. Bizlere mail adresimizden ulaşabilirsiniz: info@nerenin.org