Kia Nerenin Malı?

1944 yıllında bir bisiklet firması olarak piyasaya giren ve o dönemki adı ‘Kyungsung precision endustry’ olan şirket daha çok bisiklet parçası ve çelik boru üreticisi olarak tanınıyordu. Firma 1952 yıllında adını KİA olarak değiştirdiğinde Kore dilinde ‘Asya’dan doğan’ ya da ‘Doğudan yükselen’ gibi anlamlar taşıyan adın da anlaşıldığı gibi, Kia nerenin malı sorusunun cevabı çok net bir şekilde Asya’dır.

Kia’nın Gelişimi

Bu Kore firması 1951’de ilk yerli bisiklet olan Samchully modelini üretti fakat 1957’e doğru yönünü farklı alanlara çevirerek Honda lisanslı küçük motosikletler, 1962’den sonra da Mazda lisanslı kamyonetler ve arabalar üretmeye başladı. Kia ilk entegre otomotiv montaj fabrikasını 1973 yılında Sohari’de açtı ve burada 1981 yılına kadar Brisa otomobil serisini üretti.

1981’de borçları sebebiyle tek başına devam edemeyerek Ford’la anlaşmaya oturdu ve ortak olarak araba üretimine geçildi.1992 yılına Kia eski gücünü tekrar toplayarak tek başına yola çıkarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Kia Motors Amerika’yı kurdu ve il Kia arabaları Portland ve Oregon’da satışa sunulmaya başlandı. 1994’te Sephia ardından da Sportage modelini piyasaya kazandırdıktan sonra 1995 yılında 30 eyalette 100ü aşan Kia bayisiyle rekor satışlara imza atmayı başardı.

Kia Nasıl Dünya Devleri Arasına Girdi?

1997 yılında Asya’daki mali krizle birlikte Kia iflasını açıklama zorunda kaldı. Hisselerinin %33ünü Hyundai Motor Company’e satmak durumunda kalan Kia için bu ileriye dönük bir fırsata dönüşmüştü. Bu sayede iki şirket ortak hareket edip birbirleriyle rekabet etmek yerine güçlerini birleştirmeyi tercih etmiş, Japon ve Alman devlerine karşı büyüyen bir Asya gücü olarak piyasadaki yerlerini almışlardı.

Şirketin rakamsal başarısına bakacak olursak bazı oranlar dikkat çekicidir:

  • Kia yılda ortalama 3 milyon tane otomobil üretmektedir. Bu da kasasına her yıl 50 miyar doların girmesi demektir.
  • Şirketin net karı %8 ‘dir.
  • Şirket küresel bir marka olarak yoluna devam ederken, ona yaklaşık 34.000 kişi eşlik eder
  • 8 ülkede 13 üretim ve montaj operasyonuna sahiptir.

70 yılı aşan otomotiv endüstrisi birikimiyle hem Güney Kore iç pazarına hem de dünya pazarına katkısı oldukça fazla olan Kia, merkezi Seul’de çalışmaya üretmeye ve büyümeye devam etmektedir.