Malı & Ürünü?

Baymak Nerenin Malı | Baymak Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Ülkemizde daha çok ürettiği kombi modelleriyle akıllara kazınmış olsa da Baymak, kurumsal ve bireysel ısıtma ve soğutma ihtiyaçları için ürettiği çözümlerle biliniyor. Peki logosunda sevimli ve yeşil renkli minik bir sincabın bulunduğu baymak nerenin malı, hiç düşündünüz mü?

Ne zaman kuruldu?

Temelleri 1969 yılında atılan marka, başlangıçta yüzde 100 yerli sermayeye aitti. Zamanla işleri büyüten ve dünyanın 69’dan fazla ülkesine ihracat yapmaya başlayan şirket aynı sektördeki diğer dev oyuncuların gözüne girdi. 

Isı pompası ve klima radyatörlerinin yanı sıra güneş enerjisi sistemi ve klima üretimi de gerçekleştiren Baymak, 2013 yılına geldiğimizde Hollanda menşeli BDR Thermea Grubu tarafından satın alındı.

Dolayısıyla “Baymak hangi ülkenin malı?” diye sorulacak olursa bu soruya artık “Hollanda” şeklinde cevap verilebilir.

Baymak kaç kişiyi istihdam ediyor?

Resmî sitelerinde yer alan açıklamaya göre Baymak an itibariyle 600’den fazla çalışanın işvereni konumunda. Tabii bu rakam dönem dönem artıp azalabilir.

Baymak neler üretiyor?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Baymak’ın sadece kombi ürettiğine dair yanlış bir önyargı var. Evet, Baymak kombi üretiyor ancak bunun yanı sıra ısıtma ve soğutma sistemleriyle ilgili onlarca farklı yan ürünü de var.

Mesela bugün Baymak’ın logosunu taşıyan duvar ve salon tipi klimalardan tutun, şofben ve boylerlere kadar birçok farklı ürününü satın alabilmeniz mümkün. Keza yenilenebilir enerji sistemleriyle ilgileniyorsanız bu markanın güneş kolektörü sistemleri ürettiğini bilmek de isteyebilirsiniz.

Baymak yerli malı mı?

Evet, Baymak’ın Hollanda sermayesine ait olduğunu daha önce de belirtmiştik. Fakat markanın üretim faaliyetleri halen daha İstanbul’un Tuzla ilçesindeki fabrikada gerçekleştirildiği için “yerli malı” kabul edilebilir.

Marka Türk halkı tarafından o kadar çok sevilmiş ve benimsenmiştir ki, bugün bini aşkın bayi ve satış noktasıyla Türkiye’nin neresinde olursanız olun Baymak’ınızı tamir edecek bir servis mutlaka bulursunuz.

Baymak’ı bünyesine katan BDR Thermea Grubu ise dünyanın önde gelen akıllı ısıtma ve soğutma sistemleri ve hizmetleri üreticilerinden birisi. 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket dünya genelinde 6 bin 500’den fazla kişinin işvereni konumunda.

Avrupa kıtası genelinde pazar lideri olan BDR Thermea aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Rusya, ABD ve Çin gibi ülkelerde gayet iyi bir pozisyonda bulunuyor. Şirketin genel merkezi ise Hollanda’nın Apeldoorn şehrinde.

Dev grubun sahibi olduğu markalar arasında Baymak’ın yanı sıra Baxi, De Dietrich, Remeha, Brötje Heizung ve Chappee de yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.