Malı & Ürünü?

Boeing Nerenin Malı | Boeing Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Dünyanın en büyük uçak ve helikopter üreten şirketlerinden birisi olan Boeing, askeri ve sicil taşımacılık alanında uçak ve helikopter üretmektedir. Bundan yaklaşık olarak 100 yıl önce, 1916’da, Amerikalı William Edward Boeing tarafından kurulmuştur. Ülkemizde THY ve Pegasus başta olmak üzere birçok havayolu firmasına uçak tahsis eden şirket, dünyanın da en çok kullanılan uçaklarını üretmektedir. Bu yazımızda, Boeing firması hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Boeing Hakkında Genel Bilgiler

ABD’nin Washington eyaletinde kurulan şirket, Chicago (Şikago) merkezli şirketler arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük ve en saygın havayolu araçları üreten şirketlerinden birisi olarak bilinir. Başlıca rakipleri; Airbus, Lockheed Martin, Raytheon, Bombardier ve General Dynamics’tir. Boeing, askeri ve sivil taşımacılık alanlarında hizmet verdiği gibi uzay taşımacılığı alanında da çalışmalara başlamıştır.

Boeing Hangi Ülkenin Malıdır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Boeing, ABD merkezli bir şirkettir. Ancak halka açık olan bu şirket, küresel çapta birçok yan kuruluşa sahiptir. Bu nedenle daha çok dünya çapında hizmet veren bir şirket olarak tanımlayabiliriz. Uçakların parçaları ise dünyanın farklı kıtalarında ve farklı ülkelerinde üretilmektedir. Bu nedenle onlarca farklı üretim tesisi bulunmaktadır. Merkezi binası ise Chicago’da yer almaktadır.

Boeing’in; Canada ve Avustralya’da yan kuruluşları bulunmaktadır. Şirket bu iki ülkedeki faaliyetlerini diğer ülkelere nispeten artırmıştır

Boeing Uçakları Hakkında Bilgi

Boeing, ticari olarak ilk uçağını Mayıs 1954 tarihinde üretmiştir. Bu tarih, aynı zamanda Soğuk Savaş yıllarının da yeni yeni başladığı bir tarihtir. Bu nedenle ilk uçuş, 3 yıl sonra, Aralık 1957 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ürettiği ilk ticari uçak, Boeing 707’dir. Sonrasında sırayla; 717, 727, 737, 747, 757, 767, 777 ve 787 modellerini piyasaya sürmüştür.

Ancak Boeing 737’nin dördüncü serisi olan Boeing 737 Max 8 uçağının yaptığı 2 kaza, firmanın uçak tasarımında ve güvenlik sistemlerinde değişikliğe gitmesine neden olmuştur. Boeing, 2020 yılında Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağını toplatmış ve üretimi de askıya almıştır. Birçok ülke, bu karardan kısa bir süre önce Boeing 737 Max 8 tip yolcu uçağının kendi topraklarına iniş yapmasını yasaklamıştır. Bu kararı alan ülkelerden birisi de Türkiye’dir.

Boeing ve Türkiye

Ülkemizde ise THY, ilk Boeing uçağı olan Boeing 707’yi alarak Boeing uçaklarının Türkiye’ye girmesini sağladı. Sonrasında yıllar boyunca onlarca uçak satın alındı ve Boeing, ülkemizde önemli bir değere sahip oldu. Çatalhöyük kazılarına sponsor olan firma, sonrasında birçok etkinlikte de sponsor olarak katılım sağladı. 1999 yılında meydana gelen Gölcük depreminde Boeing yardım uçaklarını Türkiye’ye yetiştirdi. Sonraki yılda ise İstanbul Tıp Fakültesi Diyaliz Ünitesi, Boeing ve THY yardımlarıyla baştan aşağı yenilendi. Bu çalışma sonrası Boeing 12 diyaliz makinesi satın aldı ve 50 bin dolar bağışta bulundu.

THY’nin 100. uçağı, Boeing 737-800 tipi uçak oldu ve Boeing bu durumu kutlamak için özel bir logoyla uçağı teslim etti. Günümüzde Boeing ile THY ve Pegasus ilişkilerinin oldukça sıcak olduğu görülmektedir. Ek olarak yatırımlarını Türkiye’de artıran Boeing, en çok yatırım yaptığı firmalar arasında Türkiye’yi de göstermektedir. Hem askeri hem de ticari taşımacılık alanında Boeing ile THY’nın ve TSK’nin ortaklık çalışmaları devam etmektedir.

Boeing Uçak Kazaları: Boeing Uçakları Neden Düşüyor?

Her ne kadar kaliteli ve güvenilir bir seyahat çeşidi olsa da, uçaklarda da kazalar yaşanmaktadır. Boeing ise bu konudan en çok canı yanan şirketler arasında yer almaktadır. Özellikle de Kasım 2018 ve Mart 2019 tarihlerinde Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 2 defa kaza yapmıştır. İlk kazada 189, diğer kazada ise 157 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu durum, Boeing’in itibarını zedelemiş ve hisse senedi fiyatlarını düşürmüştür. Kazalara neden olan durum ise uçağın pilot kabininde ve güvenlik sistemlerinde yer alan teknik sorunlardır. Nihayetinde uçak toplatılarak üretimi askıya alınmıştır.

Son olarak Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen ve 3 vatandaşımızın ölümüne neden olan Boeing 737 tipi uçak kazası, hem Pegasus’u hem de Boeing’i zan altında bırakmış ve her iki şirketin de itibarını önemli ölçüde zedelemiştir. Sonrasında sorunun pilotlarda ve pistte olduğu anlaşılmış ve Boeing, bu kazadan aklanmıştır.

Boeing hangi ülkenin markası adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Teknoloji markası olan Nokia’nın hangi ülkenin malı olduğunu öğrenmek için “Nokia hangi ülkenin markası” adlı yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.