Malı & Ürünü?

Bosch Nerenin Malı?

 “Bosch Nerenin Malı?” veya “Bosch nerede üretiliyor?” gibi sıklıkla merak edilen soruların cevabı için Bosch’un tarihçesini ve çalışma alanlarını kısaca incelemekte fayda var. Robert Bosch tarafından 1886 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulan Bosch Gmbh, elektronik ve mühendislik alanlarında günümüzde dünyanın en büyük ve uluslararası şirketlerinden biri haline gelmiştir.

Bosch aynı zamanda otomotiv sektörü için de parça üreten önemli bir tedarikçidir. Bosch Grubu, global teknoloji ve hizmet tedariki alanlarında dünya lideri olarak değerlendirilmektedir. 2019 yılına ait istatistiksel verilere göre dünya çapında yaklaşık 400000 çalışanı bulunan Bosch, yine aynı yıl içinde toplamda 77.7 milyar Euro’luk satışla kendi sektöründe lider konumda bulunmaktadır.

Bosch Nerenin Malı?

Bosch, Almanya kökenli bir firma olsa da günümüzde dünyanın birçok ülkesinde fabrikası bulunmaktadır. Bosch Grubu’nun ülkemizdeki faaliyetleri 1910 yılında kurulan bir temsilcilikle, üretim aşaması ise 1972 yılında Bursa’da kurulan fabrikayla başlamıştır.

Bosch Nerenin Malı?
Bosch Nerenin Malı?

Bosch Hangi Alanlara Yönelik Üretim Yapar?

Bosch Grubu’nun faaliyet alanları genel olarak dört sektöre ayrılmaktadır; Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilite Çözümleri, Endüstri Teknolojileri ve Yapı-Bina Teknolojileri.

  • Dayanıklı Tüketim Malları: Şirket dünyanın en önemli ev aletleri üreticilerinden biri olarak, fırın, ısıtıcı, bulaşık-çamaşır makinesi, buzdolabı-derin dondurucu, kahve makinesi gibi temel büyük-küçük ev aletleri üretimi yapmaktadır.
  • Mobilite Çözümleri: Bosch, benzinli ve dizel motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarma sistemlerine yönelik çeşitli çözümlerin yanında, araç güvenlik sistemleri, sürüş destek unsurları, ergonomik multimedya sistemi, araçlar arası iletişim teknolojisine yönelik çözümler de sunmaktadır. Ayrıca tamir servis çözümleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servis hizmeti de sağlamaktadır.
  • Endüstri Teknolojileri: Bu alanda şirket; fabrika imalat süreç yönetimi, sistem mühendisliği, mühendislik, mobil makine ve ticari araçlar için özelleştirilmiş kontrol ve operatör mekanizmaları konusunda çözümler sunmaktadır.
  • Yapı-Bina Teknolojileri: Bosch; gözetleme ve iletişim kontrolü, yetkisiz giriş-gaz ve yangın alarmları, ses sistemlerine yönelik ürün ve servis hizmeti vermektedir.

Bosch Grubu, satışlarının yüzde 70’den fazlasını Almanya dışında gerçekleştirmektedir. Günümüzde Bosch Grup bünyesinde, yaklaşık 60 ülkede 400’ün üzerinde bölgesel şirket bulunmaktadır. Diğer taraftan yine dünya genelindeki 120’den fazla mühendislik merkezi, Bosch’un ar-ge çalışmalarına da büyük önem verdiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.