Malı & Ürünü?

Buderus Nerenin Malı | Buderus Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Bugün satın alabileceğiniz en pahalı kombi modellerine baktığımız zaman karşınıza Buderus markası mutlaka çıkar. Fiyatı gerçekten pahalı ancak bir o kadar da kaliteli kombi modelleri üretimi gerçekleştiren Buderus’un nerenin malı olduğunu tahmin etmek ise pek güç sayılmaz doğrusu.

Marka tarihini incelediğimiz zaman Buderus’un 1731 yılında Almanya’nın Laubach şehrinde kurulduğunu görüyoruz. Şirketin “Buderus” adını almasını sebebi, Johann Wilhelm Buderus tarafından kurulmuş olması. Bugün de firmanın yönetiminde Buderus ailesi söz sahibidir. 

Almanya ve Avrupa’nın en büyüklerinden

Günümüzde Buderus’un soğutma ve ısıtma sektöründe dünyanın önde gelen markaları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Merkezi Almanya’nın Wetzlar şehrinde bulunan marka, Avrupa’nın en yaşlı veya köklü şirketlerinden birisi konumunda. Aradan geçen yüzyıllar içerisinde işlerini büyüten ve tüm dünyaya ihracat yapar hale gelen firmanın Almanya’nın da en büyük sanayi devlerinden biri olduğunu da belirtelim.

1896’da şirket ilk duvara monte, benzinle çalışan banyo şofbenini geliştirdi. Hugo Junkers tarafından geliştirilen bu model gayet özgündü ve zamanının çok ilerisindeydi. Takvim yaprakları 1975’i gösterdiğinde firma, kaynak olarak kuyu suyunu kullanan ısı pompasını tanıtmıştı. 1981’de ise Nefit markasıyla ortaklaşa tasarladıkları “Nefit Turbo” isimli boyler modelini katılım gösterdikleri ISH fuarında görücüye çıkardılar. 

2003 yılında Buderus’u önde gelen Alman sanayi kuruluşlarında Robert Bosch GmbH satın aldı. Bu saatten sonra da Buderus’u faaliyetlerine isim değiştirmeden, Bosch Thermotechnology GmbH altında devam ederken görüyoruz.

Buderus nerenin malı?

Hemen yukarıda, yazının girişinde Buderus’un Almanya menşeli bir marka olduğunu belirtmiştik.. Firmanın logosunu taşıyan tüm yoğuşmalı kombi, oda kumandaları ve boylerler ise Almanya’daki fabrikalarda üretilir. Buradan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Buderus’un aktif olduğu tüm pazarlara ihraç edilir. 

Bildiğimiz veya araştırdığımız kadarıyla Buderus’un Çin’de herhangi bir fabrikası yok. Zaten Uzakdoğu Asya’da pek bilinen bir marka olduğu da söylenemez. Geliştirdikleri hemen her model zaten pahalıya satıldığı için marka yöneticilerinin işçiliği daha ucuza mal etmek gibi bir gayretlerinin olmadığını söyleyebiliriz.

Günümüzde Buderus markası

1927 yılında Lollar şehrindeki fabrikasında üretime başlayan marka çelik radyatör üretimine de el attı. Halen daha yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler tasarlamaya devam eden Buderus’un Ewersbach’taki çelik merkezi ısıtma boylerleri ise 1953’ten bu yana üretiliyor. 

2016 yılında bu yaşlı şirket iş hayatındaki 285. yılını kutladı. Halen daha “Isıtma bizim işimiz” sloganını benimseyerek sektörde faaliyet göstermeye devam eden Buderus’u zihinler hep yüksek kaliteli, dayanıklı ve yenilikçi modelleriyle hatırlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.