Malı & Ürünü?

Burger King Nerenin Malı?

Burger King’de yemek yiyenler en az bir kez burger king nerenin malı? Olduğunu öğrenmek istemiştir. Burger King, 88 ülkede 13.000’den fazla satış noktasına sahip, üçte ikisi Amerika Birleşik Devletleri’nde ve çoğu Kanada’da bulunan büyük bir Amerikan fast food zinciridir. Avustralya’da 300 Burger King restoranına Hungry Jack’s adı verilir.

Burger King’in şirket merkezi, restoranın orijinal konumu olan Miami yakınlarındaki Miami-Dade Co, Florida’daki 5505 Blue Lagoon Drive’da bulunmaktadır. Burger King, 2014 yılından beri Toronto merkezli Restaurant Brands International grubunun Kanadalı Tim Hortons şirketinin bir yan kuruluşudur.

İlk Şube Nerede Açıldı?

Zincirin ilk restoranı, 4 Aralık 1954’te, Cornell Üniversitesi Otelcilik Okulu öğrencisi James McLamore ve David Edgerton tarafından Insta Burger King adıyla Miami’de açıldı. McLamore, California, San Bernardino’da Mc Donald kardeşlerin sahip olduğu restoranı ziyaret etmiş ve böyle bir yemek servisinin potansiyelini fark ederek kendi versiyonunu yaratmaya karar vermiştir.

Nasıl Küresel Bir Marka Oldu?

Burger King nerenin malı? Denildiğinde artık bu markanın ABD ve Kanada’nın sınırlarını aşarak tüm dünyaya yayıldığını ve küresel bir marka olduğunu söylemek gerekir. Burger King’in uluslararası büyümesi 1963’te San Juan, Porto Riko ile başladı.1967’de Burger King, 1988’de British Grand Metropolitan tarafından satın alınan Pillsbury Company tarafından satın alındı. 1969’da ilk Kanada restoranını Ontario, Windsor’da açtı.1989 yılında franchise, ana şirketi markayı United Biscuits’ten satın aldığında İngiliz rakibi Wimpy’den birçok satış noktası satın aldı ve onu Burger King’e entegre ederek ülkedeki varlığını daha da vurguladı. 1997’de Grand Metropolitan, Diageo şirketini oluşturmak için Guinness ile birleşti.

2002 yılında Burger King, yatırım fonları Texas Pacific, Bain Capital LLC ve hisselerinin dörtte üçünü 1,5 milyar ABD doları karşılığında satın alan Goldman Sachs Capital tarafından satın alındı.2010 yılında Burger King, Amerika Birleşik Devletleri’nde McDonald’s, Subway ve Wendy’s’in ardından fast food’da 4. sırada yer aldı. Aynı yılın Eylül ayında kanal, 4 milyar dolara4 Amerikan-Brezilya fonu 3G Capital tarafından satın alındı. Burger King, Aralık 2011’de Mağrip’te, Fas’ın Kazablanka kentindeki Morocco Mall alışveriş merkezinde ilk restoranını açtı, ardından Fès’de Borj Fez-Mall’da, Agdal bölgesindeki başkent Rabat’ta ve Hay Riyad bölgesinde açıldı. Son restoran Mayıs 2014’te Corniche de Casablanca’da açıldı. Ağustos 2014’te Burger King, Kanadalı bir fast food restoran zinciri olan Tim Hortons’u 11,5 milyar $ ‘a satın aldığını ve 18 milyar $ sermayeli ve 23 milyar $ satışlı bir şirket kurduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.