Malı & Ürünü?

Casper Nerenin Malı | Casper Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Takvim yaprakları 1991 yılını gösterdiğinde üniversiteyi henüz yeni bitirmiş 3 idealist genç bir araya gelerek bugün Türkiye’nin önde gelen bilgisayar markalarından biri haline gelen Casper şirketini kurdular. Bu üç gencin ismi Altan Aras Fakılı, Yalçın Yıldırım ve Ali İhsan Taşkın’dı.

Daha çok bir ürün satın alırken yerli markalara yönelme hassasiyeti olan insanlar tarafından tercih edilen Casper, bugün onlarca mühendis ve AR&GE personeline istihdam sağlıyor.

Casper markası hangi ülkeye ait?

Marka olarak Casper, Türkiye’ye aittir. Şirketin genel merkezi olan Casper Plaza, İstanbul’un Ümraniye ilçesindedir. Casper’in logosunu taşıyan ürünlerin üretim yeri ise Çin’dir.

Casper hangi ürünleri satıyor?

Casper’in satışını gerçekleştirdiği ürünler ise çoğunlukla akıllı telefon, masaüstü ve dizüstü bilgisayar ve monitör kategorisinde. Oyunculardan tutun profesyonel iş ihtiyaçları için uygun bir model arayışında olanlar Casper’in ürünleri arasından tercihte bulunabiliyorlar.

Özellikle son yıllarda Casper’in oyuncular için geliştirdiği Excalibur isimli dizüstü bilgisayar modelleri hayli revaçta. Şirket ayrıca mouse, klavye ve sırt çantası gibi oyuncuların çok seveceği aksesuarların üretimini de gerçekleştiriyor.

Caper ürünleri yerli malı mı?

Bu sorunun cevabı “yerli” tanımından ne anladığınıza göre değişir. Casper esasen yerli bir marka, evet. Yani üretilen ürünler bir Türk markasına ait. Fakat ne yazık ki Casper’in sattığı tüm ürünler, buna bilgisayar ve dizüstü modelleri de dahil, Çin’de üretilmektedir.

Casper’in tek yaptığı önde gelen Çin menşeli tedarikçilerle çalışarak donanım bileşenlerini ithal etmek, üzerine kendi logosunu yapıştırarak satışa sunmaktan ibaret.

Nitekim bugün Casper tarafından üretilen Via serisi modellerin Fransız akıllı telefon üreticisi Wiko’dan alındığı biliniyor. Birebir aynı model ülkemize aynen getiriliyor ve yalnızca üzerine Casper logosu işlendikten sonra satılıyor.

İşin kötü tarafı bu marka, bu yöntemi uygulayan tek yerli şirket değil. General Mobile ve Vestel de aynı stratejiyi izliyor. Bu bilinçli tercihi eleştirebiliriz ancak günün sonunda para yabancı firmaların yerine marka bilinirliği oluşturmayı başaran yerli üreticilerin kasasına girmektedir.

Dilek ve temennimiz günün birinde yerli markaların tam manasıyla yerli üretime geçmesi, hiç olmazsa bilgisayarlarda yüzde 51’lik yerlileşme oranını yakalamaları yönünde.

Casper kaç kişiyi istihdam ediyor?

Resmî web sitesinde yer alan bilgilere bakacak olursak Casper’in işvereni konumunda olduğu toplam çalışan sayısı 417. Tabii belirtilen bu sayı dönem dönem artıp azalıyor olabilir.

Çalışan kadrosunun büyük çoğunluğu ise bilgisayar mühendisi, yazılımcı, teknik servis elemanı, müşteri  hizmetleri temsilcilerinden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.