Malı & Ürünü?

Citroen Nerenin Malı?

Eski modelleri ilginç amortisör sistemi ile markayı tanımayanları şaşırtan Citroen nerenin malı sorusu herkesin aklını kurcalıyor.

Fransız malı olan Citroen, bir asırdan fazla süredir bu sektörde yer alıyor. Oldukça köklü bir marka olan Citroen’in adı bu aracı geliştiren Andre Citroen’in soyadından geliyor.

Citroen’in Tarihi

Citroen, otomotiv sektöründe ilk kez 1919 yılında tip A ile kendini gösteriyor. Tip A dört silindirli, 1,323 cm3 silindir hacmi ve 65 km/s azami hızıyla piyasaları alt üst ediyor ve 1920 yılında tam 10.000 adet satış rakamına ulaşıyor.

Bugün için şaşırtıcı bir rakam gibi görünmese de otomobillerin yeni gelişmeye başladığı, otomobillerin rahatlıkla kullanılabileceği yol ağının henüz oluşmadığı, iletişimin günümüzle mukayese edilemeyeceği bir dönem için bu çok şaşırtıcı bir satış rakamını ifade ediyor.

Andre Citroen yaratıcı fikirleri ile de dikkat çekiyor. Citroen nerenin malı sorusunda önce sorulması gereken soru belki de Andre Citroen’in hayatı olmalıdır.

İlk yol levhalarının yerleştirilmesi, havada ilk kez bir yazı oluşturulması, Sahra Çölü geçiş denemeleri hep bu yaratıcı fikirlere sahip insandan çıkıyor.

Günümüzde elektrikli ve hibrit modellerde de bir atılım içerisinde olan Citroen’in belki de meraklılarını en cezbedici özelliğini amortisörleri oluşturuyor.

Citroen Nerenin Malı?
Citroen Nerenin Malı?

Citroen Amortisörü

Citroen nerenin malı sorusu aynı zamanda uçak amortisörleri kimin icadı sorusunun da bir parçasını oluşturuyor. Çünkü Citroen’in en dikkat çekici özelliklerinden birisini kuşkusuz kusursuz dengesi oluşturuyor. Eski modellerinde bu dengeyi uçaklarda da kullanılan amortisörler sağlıyordu.

Uçaklarda halen kullanılan bu amortisörler sayesinde araba, üç tekerleği üzerinde savrulmadan ilerleyebiliyor. Bugün bütün bir sistem halinde denge sorununu çözen Citroen’in orijinal amortisörleri gibi bugünkü sistemle de devrilmesi imkansıza yakın görünüyor.

Başka bir Fransız markası tarafından satın alınan Citroen, kimliğini koruyarak otomotiv sektöründe kendisine has çizgileriyle bir cazibe noktası oluşturmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.