Malı & Ürünü?

Dayton Lastik Nerenin Malı | Dayton Lastik Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Otomobiline uygun fiyatlı bir lastik satın almak isteyenlerin çoğu tercihini Dayton markasından yana kullanıyor. Malum, günümüzde birçok lastik firması kendi bünyesinde alt markalar oluşturarak ucuz modellerini bu markalar altında piyasaya sürüyor.

Buna örnek olarak Michelin grubuna ait Kormoran, Kleber, Riken ve Tigar markaları örnek gösterilebilir. Bu yazıda hangi ülkeye ait olduğunu öğreneceğiniz Dayton da Bridgestone’un bir alt markasıdır.

Dayton hangi ülkenin malı?

Bir üst cümlede Dayton’un Bridgestone tarafından üretildiğini belirtmiştik. Bridgestone’un üretimini gerçekleştirdiği diğer markalar Dayton’un haricinde Firestone, Bandag, CFNA, GCR ve Tires Plus da yer almaktadır.

Dayton’un asıl sahibi olan Bridgestone Corporation ise Japonya menşeli bir lastik üreticisidir. Otomobil ve ağır yük vasıtaları için ürettiği lastikleri bugün 120 kadar ülkeye satmayı başaran dev şirketin merkezi Japonya’nın Tokyo şehrindedir. Markanın temelleri ise Fukuoka eyaletine bağlı Kurume şehrinde atılmıştır.

2017 yılı itibariyle Bridgestone, dünyanın en büyük lastik üreticisidir. Bu markayı Fransa menşeli Michelin, ABD’li Goodyear, Alman malı Continental ve İtalyan Pirelli takip etmektedir.

En son 2018 yılının Temmuz ayında açıklanan verilere göre Bridgestone Grubu dünyanın 24 farklı ülkesinde 181 adet üretim tesisine ev sahipliği yapıyor.

2014’te ülkemizde satışına başlandı

Dayton’un ülkemize girişi ise 2014 yılında gerçekleşmiştir. Bridgestone ile Sabancı Holding ortaklığında kurulan Brisa sayesinde Türk pazarına giren lastik markası, uygun fiyatlı ve yüksek performanslı modelleriyle tercih sebebi haline gelmiş durumdadır.

Hem kuru hem de ıslak zeminde üst düzey güvenlik sağlayan Dayton’lar Avrupa’da gerçekleştirilen testlerden geçer not almayı başarmıştır. Dayanıklılığıyla araç sahiplerinin gözdesi haline gelen Dayton’un lastikleri binek otomobillerin yanı sıra ağır vasıtalarda da kullanılabiliyor. Yalnızca hafif ticari araçlar için Dayton’un herhangi bir lastik modeli geliştirmediğini belirtmekte yarar var.

Dayton’lar nerede üretiliyor?

Bugün herhangi bir lastik bayisinden veya e-ticaret siteleri üzerinden satın alacağınız Dayton marka lastikler Türkiye, Fransa, İspanya ve İtalya’daki fabrikalarda üretilmektedir. Seri ve yılına göre sizin alacağınız lastiğinizin de üretim yeri bu üç ülke arasında değişiklik gösterebilir.

İlginç bir şekilde Dayton’lar Japonya’da üretilmiyor. Bunun sebebi Bridgestone’un alt markası olmasından ve daha çok Avrupa pazarında satılmasından dolayı olabilir. Özellikle ülkemiz Dayton’un hayli aktif olduğu pazarların başında.

Bu arada Brisa, İzmit’teki fabrikasında Dayton marka lastiklerin üretimine 2018 yılının Ağustos ayında başlamış durumdadır. Farklı ebat, desen ve jant aralıklarında binek otomobiller için tasarlanan lastiklerin Türkiye sınırları içerisinde üretiliyor olması kuşkusuz olumlu bir gelişme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.