Malı & Ürünü?

Decathlon Nerenin Malı?

Decathlon (veya 2008’den 2014’e kadar Oxylane), 1976’da Michel Leclercq tarafından kurulan bir Fransız spor mağazasıdır. Decathlon grubunun borsada ismi yoktur ancak 3 ayrı hissedara aittir: eski kurucu başkanın ailesi, çalışanlar ve Mulliez ailesidir. Genel merkezi Villeneuve-d’Ascq’dadır. Bu yazıda Decathlon nerenin malı sorusunun önemli bilinmeyen noktaları açıklanacaktır.

Decathlon Mağazaları

69 ülkede 1.176’dan fazla mağazaya sahip olan grup, küresel cirosunun 2018’de yıllık 11,3 milyar Euro’nun üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu ciro birçok mağazanın çok üzerindedir. Bu kadar yüksek satış yapılmasının nedeni olarak da düşük fiyat yüksek kalite politikasının öne çıkarılmasıdır.

Mağaza Sayısı

Decathlon’un 34 ülkede çoğunlukla Fransa ile Avrupa’da birçok mağazası vardır. Aynı zamanda dünyanın başka yerlerinde mağazaları da bulunuyor. Decathlon’un Avustralya, Yeni Zelanda’da 1.176’dan fazla mağazası bulunmaktadır.

Marka, 2000 yılında Kopenhag’da 10.000 m2’lik bir mağaza açtığı için reddedildikten sonra 2002’de Arjantin ve Danimarka’dan çekildi.

Decathlon Nerenin Malı?
Decathlon Nerenin Malı?

2008’den bu yana, Decathlon ağının cirosunun yarısı Fransa dışında üretildi. Bu kısmen şirketin özellikle BRICS ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) genişleme arzusuyla açıklanmaktadır.

2019’un başında Decathlon dünya çapında 51 ülkede kuruldu. İrlanda’daki ilk mağaza, Haziran 2020’de Dublin’de açılıyor. Mart için planlanan mağaza açılışları ise salgın nedeniyle ertelendi.

Decathlon’un Faaliyetleri

Decathlon nerenin malı sorusundan sonra diğer açıklanması gereken konu mağazanın faaliyetleridir. Decathlon’un iki temel faaliyeti vardır: bir yandan spor ürünlerinin oluşturulması ve diğer yandan dağıtım işleridir. Decathlon bu nedenle araştırma ve geliştirmeden satışa, tasarım, üretim ve lojistik dahil olmak üzere tüm ürün geliştirme zincirini kontrol eder. Decathlon ve diğer yerel veya online perakendeciler, Tribord, Quechua, Domyos, B’Twin veya Kalenji gibi gruba ait markaların ürünlerinin dağıtımını üstlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.