Malı & Ürünü?

Ducati Nerenin Malı?

Her motosiklet kullanıcısı iyi motosiklet ararken Ducati nerenin malı? Sorusunu sormuştur. Ducati Motor Holding, Bologna, Emilia Romagna merkezli bir İtalyan motosiklet üreticisidir. 19 Nisan 2012’de Volkswagen’in bir yan kuruluşu olan Alman otomobil üreticisi Audi, Ducati’yi satın aldığını açıkladı. Şöhreti, özellikle motosiklet yarışmasında (Grand-Prix ve Dayanıklılık) birçok zaferden sonra inşa edildi.

Ducati’nin İlginç Tarihi

Ducati nerenin malı sorusunun cevabını verirken markanın tarihine bakmak da gerekir. Aslen Sardunya’dan olan Ducati ailesi, yatırımcıları çağırdı ve 1926’da Bologna’da “Società Scientifica Radio Brevetti Ducati”yi kurdu. Bu tarihten itibaren Ducati büyümeye ve faaliyetlerini çeşitlendirmeye, hesaplama makineleri, kameralar ve radyolar üreterek devam etti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1943’te, Bologna’nın sanayi banliyösü Borgo Panigale’deki fabrika Alman ordusu tarafından işgal edildi ve 1944’te Müttefiklerin bombalanması sonucu yıkıldı.

Ducati Nerenin Malı?
Ducati Nerenin Malı?

Yine de Ducati kardeşler, lisansını Siata’dan satın aldıkları bisikletlerin şasisine takılması amaçlanan Cucciolo adlı bir yardımcı motor üretmek için 1946’da başlayarak endüstriyel faaliyetlerini yeniden başlattılar. Makine uyarlanmasına rağmen, Ducati ailesinin mali durumu, bir mütevelli heyetinin kontrolü altında devletin yardımını gerektirecek şekilde kötüleşmişti.

Ancak nihayet 1949’da şirketin iflas ettiği ilan edildi ve Ducati kardeşler, Cagiva’nın sahipleri olan Castiglioni kardeşlerin satın alındığı 1983 yılına kadar İtalyan devletinin kontrolünde kalan şirketi terk etti.

Markanın Yaşadığı Bazı Mali Sorunlar

1996’da Cagiva grubu ciddi mali endişelerle boğuştu ve Amerikan yatırım fonu Texas Pacific Group tarafından satın alınan Ducati’den ayrılmaya karar verdi. 2006 yılında, İtalyan yatırım fonu InvestIndustrial Ducati’nin hisselerinin% 100’ünü TPG’den satın aldı; böylece marka yeniden İtalyan oldu.

2012 yılında Audi, Ducati’nin hisselerini InvestIndustrial’den860 milyon Euro olarak tahmin edilen bir meblağ karşılığında satın aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.