Malı & Ürünü?

Gucci Nerenin Malı?

Gucci denilince insanların aklına; lüks, şatafat ve zarafet geliyor. Günümüzde dünyanın en büyük modaevlerinden biri unvanına sahip bulunuyor. Ürünleri uçuk fiyatlara satışa sunulmasına rağmen birçok insan tarafından alınıyor. Değişik tasarımlarıyla isminden sürekli söz ettiren marka, gündemdeki popülerliğini sürekli korumaya devam ediyor. Peki, sürekli gündemde olmayı başaran ve başarılı moda geçmişi ile geleceğin de başarılı markalarından biri olmaya aday Gucci nerenin malı?

Guccio Gucci ve Gucci Markasının Doğuşu

Gucci nerenin malı sorusuna cevap vermeden önce Gucci nasıl ve ne zaman oluştu? Sorularına cevap arayalım. Gucci, markası, 1881 de doğan ve bir zanaatkarın oğlu olarak dünyaya gelen Guccio Gucci tarafından kurulmuştur. Gucci, 1906 yılında ‘House of Gucci’ adında bir saraciye dükkanını Floransa İtalya’da kurarak günümüz Gucci’sinin temellerini atmıştır. Buradan da anlaşılabileceği gibi Gucci İtalyan markasıdır.

Gucci, 1920’lere gelindiğinde biniciler için çanta üretmeye başlamıştır. İlerleyen yıllarda daha farklı çanta tasarımları yapmıştır. Daha sonraki zamanlarda Gucci, deri valizler de tasarlamıştır. 1938 yılında ilk perakende satış dükkanı olan mağazayı Via Condotti’de yani Roma’da açmıştır. Guccio Gucci hayatını kaybettiği 1953 yılına kadar kurduğu markanın yöneticiliğini yapmıştır.

Gucci Nerenin Malı?
Gucci Nerenin Malı?

Gucci Markası Yükseliyor

Guccio Gucci hayata veda edene kadar birçok klasik sayılan ürünü tasarlamıştır. Guccio Gucci’den sonra markanın yönetimini üstlenen çocukları markayı geliştirmek için çabalamıştır. Babalarının ölümünden sonra aile; Tokyo, Paris, Londra, Palm Beach ve Beverly Hills’de yeni mağazalar açarak markanın Dünya kamuoyunda daha fazla yer almasını sağlamıştır.

1960’lara gelindiğinde markanın şu an ikon haline gelen ‘GG’ logosu Guccio Gucci anısına tasarlanmıştır. Gucci markası, Holywood yıldızlarının kullandığı Gucci ürünler ile ününü daha da duyurmuştur. Günümüzde Gucci markası, dünyanın en iyi modaevlerinden ilk ikisi arasında yerini almayı başarmıştır. İtalya Floransa’da küçük bir dükkanda başlayan macera şu an dünyanın her yerinde devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.