Malı & Ürünü?

Hummer Nerenin Malı?

Hummer Amerika devletine ait olup General Motors tarafından Çinli bir firmaya satılan yüksek performanslı çok amaçlı arazi aracıdır. Ancak Çin Hükümeti tarafından desteklenmeyince satış yarıda kalmış ve GM, Hummer’i kapattı.

Hummer, asfalta, toprakta, kırsalda ve şehirde çok rahatlıkla kullanılabilen çok yönlü ve çok kullanışlı bir araçtır.

Hummer’i Kim Tasarladı?

Hummer 1992 yılında Amerikalı AM General adlı bir otomotiv şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Sahip olduğu askeri geçmişin verdiği birikimi kullanılarak arazi araçlarına yeni bir soluk kazandırarak piyasaya sürülmüştür. AM General şirketi, ABD’de bir eyalette askeri araç, kamyonet jeep gibi ve daha sonra Hummer gibi normal hayata uyarlanmış üretimler yapmak için hazırlanan; ABD ağır sanayisinde önemli bir yere sahiptir.

Hummer gibi dikkat çekici ve başarılı bir tasarımı oluşturmasında şüphesiz AM General’in önceki senelerde askeri sektörden tecrübeli olması oldukça etkili olmuştur. Askeri araçlarda dış görünüşün, kaplamanın, estetiğin neredeyse hiç önemi yoktur. Önemli olan hız, gürültü miktarı, yakıt sarfiyatı, çok fonksiyonluluk, işlevsellik, güç ve vuruş gücü gibi şeyler önemlidir.

1982 yılında; Amerika ordusunun kara kuvvetlerine arazi koşullarına uygun ve çok amaçlı hafif zırhlı bir araç arayışına girmesi üzerine AM General; Amerikan ordusu için Humwee denilen bir askeri araç üretmiştir. Ve yıllar sonra aracın beğenilmesi üzerine silahsızlaştırma iç-dış dekorasyon gibi sivil yaşama yönelik yeni bir model geliştirilerek 1992 yılında Hummer adıyla kullanıcıya sunulmuştur.

Hummer Bugün Kimin?

Hummer modelinin beklenmedik şekilde bir başarı sağlaması diğer otomobil firmalarının dikkatini çekmiş; 1999 yılında da o zamanların otomobil firmalarının büyüklerinden olan General Motors tarafından isim hakkı satın alınmıştır. 2009 yılında GM’nin iflasını açıklamasıyla araçlarında üretimi durmuştur.

Çin’den ABD’den birçok potansiyel alıcı olsa da başarılı sonuçlanmamıştır. Sonra Hummer’ın üreticisi olan AM General aracın satışı için Am Mobility ile ortaklık kurarak yeni modeller için çalışıma başlamıştır. Humvee ile aynı konsepte sahip yeni versiyon modellerin ilki de 2015 Eylülünde V1 Gorilla ismiyle piyasaya sürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.