Malı & Ürünü?

Husqvarna Nerenin Malı | Husqvarna Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

İsveç Kraliyeti’nin yayınladığı kararname ile “Jönköping Tüfek Fabrikası” olarak temelleri atılan Husqvarna, kurulduğu ilk yıl bin 500 adet tüfek üretimi gerçekleştirmişti. Bugün halen daha markanın logosunda görülen şey de aslında bu tüfeklerden ilham alınarak tasarlanmış bir nişangah.

İsveç’in kendi ordusunu kurmaya başlamasıyla birlikte fabrika daha büyük bir arsaya taşındı. Taşınılan bu bölgenin ismi ise daha sonra markaya ismini verecek olan Huskvarna idi.

Evet, ilk Husqvarna fabrikası 1689 yılında silah üretimi için kurulmuştu. Aradan geçen yüzyıllar içerisinde Husqvarna markasını taşıyan onlarca farklı kategoride yüzlerce ürün geliştirildi. Bugün Husqvarna marka dikiş makinesi, bisiklet, motosiklet, testere ve hatta mutfak eşyası bile satın alabilmek mümkün.

İlk kurulduğunda İsveç Kraliyeti sahipliğinde olan dev şirket, bugün özel yatırım fonları sahipliğindedir.

1872’de dikiş makinesi, 1877’de avcılık silahları, 1884’te odun şöminesi, 1895’te ilk İsveç malı daktilo,1896’da bisiklet, 1903’te motosiklet ve 1912’de gaz ocağı ve kıyma makinesi geliştirmeyi başaran Husqvarna bugün ülkemizde daha çok odun testeresi ve çim biçme makineleriyle biliniyor.

Husqvarna nerenin malı?

Husqvarna köklü geçmişe sahip, kaliteli ürünleriyle bilinen bir İsveç markasıdır. 2017 yılı itibariyle 13 bin 252 kişiye istihdam sağladığını açıklayan markanın en büyük hissedarları arasında Investor AB ve Lundbergs AB yer almaktadır.

Ancak söz konusu Husqvarna Motorcycles şirketi olduğunda işler değişiyor. Motosiklet üretimi gerçekleştiren ve Husqvarna grubundan ayrılan bu şirket 2013 yılında Avusturya menşeli KTM tarafından Alman BMW’den satın alınmıştı. 

Yani bugün Husqvarna’nın logosunu taşıyan bir motosiklet satın aldığınız zaman İsveç değil, Avusturya malı almış olursunuz. 

Husqvarna inovasyona verdiği ağırlıkla biliniyor

Marka geçmişini incelediğimiz zaman Husqvarna’nın tarihte birçok ilke imza attığını, yenilikçi özelliklere sahip onlarca ürün geliştirdiğini görebiliyoruz. 

1989’da dünyanın en büyük ve güçlü testerelerinden 3120 XP modeli geliştirilmiştir. 1986’da motosiklet bölümünü satan firma, dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ilk tam robotik çim biçme makinesini 1995’te tanıtmıştır mesela. Parmak ile temas etmesi durumunda otomatik olarak duran testere de yine şirketin geliştirdiği en inovatif ürünler arasında yer alır.

Husqvarna’lar nerede üretiliyor?

Dünyanın birçok ülkesinde ürün satışı gerçekleştiren Husqvarna’nın çim biçme makineleri ABD’de kurulan alt şirket tarafından Orangeburg, ve McRae şehirlerindeki fabrikalarda üretiliyor. 

Bunun dışında Husqvarna’nın markasını taşıyan çoğu ürün İsveç ve diğer İskandinav ülkelerinde üretilir. Fakat markanın ABD ve Çin’in yanı sıra Almanya ve Fransa’da da alt şirketleri vardır. Keza Brezilya’da da Husqvarna’nın bir fabrikası var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.