Malı & Ürünü?

Knorr Nerenin Malı?

Bugün paketlerde satılan lezzetli hazır çorbaların kaynağını merak edenler çoktur. Knorr nerenin malı? Şeklinde internet üzerinde araştırma yapanların da bu sebeple sayısı çok fazladır. Knorr, 2000 yılından beri Hollandalı-İngiliz grubu Unilever’in bir Alman gıda markasıdır.

Knorr Hangi Ülkede Nasıl Kuruldu?

Knorr nerenin malı? Konulu makalenin ikinci bölümü markanın kuruluş hikayesidir. 1838’de Carl Heinrich Knorr, kahve pazarı için hindiba kurutmak ve kızartmak için Heilbronn’da bir fabrika kurdu; aynı zamanda sebzeleri kurutmayı da denedi.

1873’te fabrika ilk poşet çorbasını pazarladı. Knorr şirketinin kurucusu 1875’te öldü. On yıl sonra şirket uluslararası hale geldi ve İsviçre ve Avusturya’da fabrikalar açtı. Ertesi yıl et suyu paketi ile birlikte 100 gramlık porsiyonlarda et suyunun ilk “küpleri” piyasaya sürüldü.

1889’da Knorr, markanın Alman menşeine atıfta bulunan, sosis şeklindeki bir paket içinde paketlenmiş bezelye çorbası Erbswurst’ü pazarladı. On yıl sonra, C. H. Knorr AG kuruldu. 1912’de ilk Knorr küp suyu pazarlandı. 1947’deki İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, güçlü tüketici talebi ürün kalitesinde düşüşe neden oldu ve şirketi zor durumda bıraktı.

Aynı yıl Knorr resmi maskotu The Knorrli’yi piyasaya sürdü. 1948’de Knorr çorbalarına bir lezzet arttırıcı olan glutamik asidi tanıttı. 1953’te Knorr tariflerine bir çeşni olan Aromat eklendi. 1957 yılında Knorr markasının çorba ve et suyu gibi amiral gemisi ürünleri sekiz ülkede satıldı.

Satın Alınması ve Şirketin Büyümesi

1958’de Knorr şirketi American Bestfoods tarafından satın alındı. 1960 yılında Knorr patates püresi Stocki’yi İsviçre’ye getirdi ve bu gerçek bir başarı oldu. İlerleyen yıllarda ürün yelpazesini Spaghetteria, hazır yemekler ile geliştirmeye devam etti.

Knorr, 2000 yılında Bestfoods’u satın alarak Unilever’in kontrolüne geçti ve ürünlerinin 90 ülkede satıldığını gördü. 2002 yılında Knorr dondurulmuş ürün yelpazesini genişletti. 2008 yılında piyasada jel şeklinde et suyu çıktı. Unilever’in devralınmasından bu yana Knorr markası organik bir yaklaşıma yöneldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.