Malı & Ürünü?

KTM Nerenin Malı | KTM Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

KTM AG veya tam adıyla KTM Sportmotorcycle AG, Avusturya menşeli bir motosiklet ve spor otomobil üreticisidir. Şirketin sahipleri ise Pierer Mobility AG ve Hindistan’ın önde gelen motosiklet firmalarından Bajaj Auto’dur. 

Bugünkü haliyle bildiğimiz KTM’nin şekillenmesi 1992 yılına dayanıyor. Ancak markanın kökenine baktığımızda ise 1934’e kadar gidebilmek mümkün. KTM AG ise halihazırda birçok farklı motosiklet markasını bünyesinde barındıran KTM Grubu çatısı altındadır.

Ülkemizde ve dünyada KTM daha çok off-road şartlarına uyumlu enduro, motocross ve supermoto segmentinde motosikletler üretmektedir. 90’lı yılların sonlarından bu yana marka zorlu arazi koşullarında çok iyi performans gösteren motosiklet modelleri üretmeye devam ediyor. 2015 yılında ise şirket bir ilke imza atarak X-Bow adını taşıyan spor otomobil modelini görücüye çıkarmıştı.

KTM Avrupa ve dünyanın en iyilerinden

2012 yılından bu yana ise KTM’in üst üste Avrupa’nın en büyük motosiklet üreticisi olma ünvanını elinde bulundurduğunu da belirtelim.

Uluslararası pazardaki payına baktığımızda da yine tablo değişmiyor ve KTM’in dünyanın önde gelen off-road motosiklet üreticileri arasında üst sıralarda yer aldığını görüyoruz. Öyle ki sırf 2016 yılında KTM tüm dünyada 203 bin 423 adet motosiklet satışı gerçekleştirmiş.

KTM nerenin malı?

Yazının girişende de bahsettiğimiz üzere KTM bir Avusturya markası. Ancak büyüyüp uluslararası bir oyuncu haline gelmesi sonucu şirketin sahiplik yapısında da önemli değişiklikler yaşanmış. 

An itibariyle KTM’in yüzde 51.7 hissesi Pierer Mobility sahipliğinde. Hindistan menşeli Bajaj Auto Limited Uluslararası Holding B.V. ise yüzde 47.99’luk bir hisse dilimini elinde bulunduruyor. KTM’in en büyük hissedarı Pierer Mobility AG ise yüzde 60.87 oranında Pierer Industrie AG sahipliğinde.

KTM’in birçok alt markası da var

Bu arada KTM, 2020 yılı itibariyle aşağıda listelenen alt markalara da ev sahipliği yapıyor.

  • Racing AG (İsviçre, 100%)
  • Sportmotorcycle GmbH (100%, motosiklet ve yedek parça satışı)
  • Sportcar GmbH (100%, X-Bow modelinin üretimi ve satışı)
  • Immobilien GmbH (99%, grup bünyesindeki tüm taşınmazların sahibi)
  • Husqvarna Motorcycles GmbH (100%, motosiklet ve yedek parça satışı)
  • GASGAS Motorcycles GmbH (İspanya, 60%)
  • WP Suspension GmbH (100%, motosiklet süspansiyon bileşenleri üretimi)
  • W Verwaltungs AG (100%)

Bunlara ek olarak KTM’e bağlı Sportmotorcycle GmbH ve Husqvarna Motorcycles GmbH sırasıyla 24 ve 8 adet alt markaya ev sahipliği yapmaktadır. Satışların çoğu ise Avrupa, ABD ve Asya kıtasına gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.