Malı & Ürünü?

Kymco Nerenin Malı | Kymco Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Kymco dünyanın önde gelen motosiklet üreticilerinden birisidir. Şirket misyonunu “Tüm dünyadan müşterilerin gönüllerini fethedecek binek araçlar üretmek” olarak tanımlamaktadır. Markanın mevcut ürün gamına baktığımızda ise scooter, motosiklet ve ATV modelleri karşımıza çıkıyor.

“Kymco ne anlama geliyor?” şeklinde bir soru zaman zaman akıllara gelebiliyor. Sanılanın aksine bu ismin bir anlamı yok. Kendisi şirketin tam adı olan Kwang Yang Motor Co’nun kısaltılmış hali.

Peki, Türkiye’de de satışı gerçekleştirilen Kymco marka motosikletler nerenin malı? Bu soruya kısa ve öz cevap verelim: Tayvan.

Türkiye’ye Kymco’ların ithalatı ise Mondial markasının da sahibi olan Uğur Şirketler Grubu tarafından gerçekleştirilmektedir. Firma her ne kadar racing motorları üretiyor olsa da ülkemizde çoğunlukla scooter modelleri satılmaktadır.

Honda ile Kymco arasındaki ilişki

Temelleri 1964 yılında atılan Kymco işe Japon motor üreticisi Honda’dan teknoloji transferi gerçekleştirerek başlamış. Honda’dan aktarılan bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde Kymco, markanın yüksek kaliteli deniz aşırı fason üreticilerinden birisi haline gelmiş. İlk başlarda sadece Honda’ya yedek parça üreten firma bugün kendi başına ticari hayatına devam etmektedir.

Sonraki 20 yılda iki firma arasındaki ticari ilişki daha da ilerlemiş ve yeni işbirlikleri kurulmuş. Bugün geldiğimiz noktada ise Japon otomobil ve motosiklet üreticisi Honda, Kymco’nun en büyük hissedarlarından biri konumundadır.

Kymco logosunun zaman içerisinde geçirdiği dönüşüm ise yukarıdaki gibidir. Bugün kullanılan Kymco logosu 1992 yılında kurumsal kimlikteki yerini almıştır.

Kymco modelleri nerede üretiliyor?

Şirketin genel merkezi Tayvan’ın en büyük ikinci şehri olan Kaohsiung’da bulunuyor. 50 yııl aşkın geçen sürenin ardından firmanın kampüsü 188 bin 300 metrekareyi aşan bir araziye yayılmış durumda. Ofis binalarının yanı sıra fabrikalar, test çalışmalarının yapıldığı bölümler ve AR&GE operasyonunun yönetildiği tesisler de bu komplekste konuşludur.

Fakat tüm bunlar satın aldığınız Kymco’ların ille de Tayvan’da üretildiği anlamına gelmemeli. İncelediğimiz zaman firmanın Endonezya’nın Jakarta, Malezya’nın Petaling Jaya, Çin’in ise Şangay, Changsha ve Chengdu şehirlerinde de fabrikaları olduğunu görüyoruz.

İlk Kymco’nun üretimi: 1964

Evet, gelelim Kymco’nun ürettiği ilk modele. 1964 yılında tanıtılan C200 isimli scooter modeli şirketin ilk iki tekerlekli aracıdır. Hao Mai 125 modeli ise 1990’dan 2008’e kadar üretilmiş ve 1 milyondan fazla satmayı başaran ilk model olma ünvanını kazanmıştır.

1992 yılında Kymco tamamen Honda’dan bağımsız olarak, kendi başına motosiklet üretip satmaya başlamıştır. Honda ile kurulan işbirliğinin sona erdirilmesinden sonra geçen 23 yılın ardından marka tekrardan Honda’nın dikkatini çekmiş ve hisse satışı gerçekeştirilmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.