Malı & Ürünü?

Lamborghini Nerenin Malı?

Dünyanın en hızlı otomobili olan Lamborghini nerenin malı? Sorusu insanların sürekli olarak aklına gelmektedir. Lamborghini firması, Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Şirket, Audi firmasının aracılığı ile Wolkswagen AG bünyesine bağlıdır. Günümüzde birçok yarış pistinde Lamborghini marka arabaları görmek son derece mümkündür.

Firma büyük bir özenle, dünyanın en hızlı ve estetik araçlarını üretmektedir. Lamborghini firması, İtalya’nın küçük bir yerleşim yeri olan Santa Agata köyünde kurulmuştur. Firmanın genel merkezi ve seri üretiminin yapıldığı fabrikası Santa Agata köyünde yer almaktadır. Santa Agata köyü İtalya’da, Blogna ve Modena arasında yer almaktadır.

Lamborghini
Lamborghini

Kurucusu Kimdir?

Dünyanın en hızlı otomobillerini üreten Lamborghini, Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Firma adını kurucusunun soyadından almaktadır. Kurulduğu tarihten 1970 yılına kadar güzel bir ticari gelişim göstermiştir. Daha sonra ki dönemlerde yaşanan petrol krizi ile beraber Feruccio Lamborghini iflas etmiştir. İflas eden firma, İsviçreli iş adamları tarafından satın alınır. Yaklaşık 10 sene boyunca İsviçreli iş adamları tarafından yönetilen firma, 1987 senesinde bir başkalarına devredilir.

Nereye Ait?

Otomobil bağımlısı herkes Lamborghini nerenin malı? Sorusunu merak etmektedir. Lamborghini birçok kez el değiştirmiş bir firmadır. Kurulduğu günden bu yana yaklaşık olarak 7 kişi devralmıştır. 7 farklı elden geçen firma, İtalya’da kurulmuştur. Dünyanın en hızlı araçlarını üreten Lamborghini, İtalyan markasıdır. 1997 senesinde Megatech tarafından satın alınan Lamborghini firması, 3 senede büyük bir çağ atlamıştır.

3 yıllık serüvenin hemen ardından Audi firmasına satılmıştır. 2000 senesinde Audi tarafından satın alınan Lamborghini, kendisine ait bir araba modeli ile üretilmeye başlanmıştır. Piyasa çıkartılan Gallardo modeli, 2 kez tasarım ödülüne layık görülmüştür. 2014 yılından itibaren Lamborghini, sık sık yeni modeller üretmeye başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.