Malı & Ürünü?

Lenovo Nerenin Malı?

Lenovo nerenin malı? Sorusunda öne çıkan birçok önemli konu bu makalede açıklanacaktır. Lenovo ağırlıklı olarak bilgisayarlar, telefonlar, iş istasyonları, bilgisayar sunucuları ve bağlantılı televizyonlar üreten bir Çin şirketidir. 1984 yılında Liu Chuanzhi tarafından kurulan marka, 2005 yılında IBM’in kişisel bilgi işlem bölümünü satın alarak dünya çapında tanınmış ve dünyanın lider PC2 üreticisi haline gelmiştir.

Markanın Anlamı

Lenovo nerenin malı? Derken markanın anlamını da merak edenler olacaktır. Şirket, uluslararası olarak önceki markası olan Legend olarak kullanılıyordu, ancak Batı’daki diğer şirketler tarafından zaten kullanıldığı için bu isim terk edilmek zorunda kaldı.

2003 yılından bu yana, şirket uluslararası olarak yeniden adlandırıldı. Legend’den melez bir kelime olan “Lenovo” ve “Novo”, yanlış Latince (aslında “novus”, yeni), contact (temas, katılma) ve think (düşün, inan) kelimelerini içerir ve yaratıcılık fikrini de kapsayan “fikirlerin birliği” olarak tercüme edilebilir.

Markanın Tarihinden Dikkat Çekici Ayrıntılar

Lenovo’nun 2004-2005 cirosu (31 Mart itibariyle), özellikle 2005’in ilk çeyreğinde 23.18’den 22.55 milyar dolara düştü ancak Lenovo, özellikle 2004 yılında Asya pazarının% 27’sini kontrol ediyordu. Yılın karı (yıl boyunca düşmesine rağmen), bir önceki yıl 1.05’e kıyasla 1.12 milyar oldu. William Amelio, 2005 ve 2008 yılları arasında grubun CEO’suydu.

Zarar getiren sonuçlar için CEO kovuldu, yerine Yang Yuanqing geçti.3 Ocak 2011’de, bilgisayar üreticisi, bilgisayarın daha hızlı başlamasına ve kapanmasına olanak tanıyan Lenovo Enhanced Experience 2.0’ı tanıttı.Lenovo, Medion5 markasını koruyarak Haziran 2011’de Alman Medion AG’yi 800 milyon dolara satın aldı.2011’in kümülatif satışları, Lenovo’nun şu anda dünyada satılan bilgisayarlar açısından ikinci sırada olduğunu, 2010’da ise sadece dördüncü sırada olduğunu gösteriyor.

Ancak bu yılda en fazla ilerlemeyi (+% 19) gerçekleştiren şirket olduğunu ve birinci sıraya çok yakın olduğunu unutmayın.2013 yılında Lenovo, HP7’nin önünde satılan birimlerle dünyanın önde gelen bilgisayar üreticisi oldu. Ocak 2014’te Lenovo, IBM’in yüksek katma değerli sunucu etkinliklerini sürdürmesiyle, IBM’in sunucu şubesinin bir kısmını 2.3 milyar dolara satın aldı.29 Ocak 2014’te Google’ın CEO’su Larry Page, Motorola Mobility’nin Lenovo’ya 2,91 milyar dolara satıldığını duyurdu.

19 Şubat 2015’te Lenovo, dünya çapında satılan birkaç bilgisayar modelinin arasına reklam yazılımı eklediğini itiraf etti. Bu yazılım, çeşitli İnternet tarayıcıları içinde istenmeyen reklamların dağıtımından sorumluydu, yazılım aynı zamanda güvenli bir bağlantıdan geçen verileri yakalayabiliyor ve ziyaret edilen sitelerin sertifikalarını kendi sertifikalarıyla değiştirebiliyor.

Ağustos 2015’te Lenovo, hayal kırıklığı yaratan sonuçların açıklanmasının ardından 3.200 işçinin veya iş gücünün yaklaşık% 5’inin kaldırıldığını duyurdu. Kasım 2017’de Lenovo, Fujitsu’nun bilgisayar üretim işindeki % 51 hissesini 269 milyon $ karşılığında satın aldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.