Malı & Ürünü?

Lipton Nerenin Malı?

Tüm marketlerin reyonlarında yer alan Lipton nerenin malı? Sorusu, herkes tarafından sürekli olarak merak konusu olmuştur. Lipton markasına ait olan fabrika, 1893 yılında kurulmuştur. Şirketin kurucusu ve o dönemler için yönetici kişisi Thomas Lipton’dur. Çay markası olan Lipton, İskoçya menşeili bir firmadır. Yani Lipton nerenin malı? Sorusunun yanıtı kısaca İskoçya olmaktadır.

Lipton Tarihi

Lipton, Unilever’e ait olan bir çay firmasıdır. Thomas Lipton tarafından 1890 senesinde Glasgow, İskoçya üzerinde kuruldu. Günümüzde ise yaklaşık olarak 110’un üzerinde ülkede üretim tesisteri mevcuttur. Lipton özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere; Kuzey Amerika, Asya, Orta Doğu ve Avustralya ülkelerinde son derece popülerdir.

1991 yılının ilk aylarında PepsiCo ile yapılan Pepsi-Lipton International ortak girişimi ile beraber Lipton Ice Tea buzlu çayları ve Pure Leaf çayları üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca Brisk markası da bu ortak çalışma ile ortaya atılmıştır. Başka girişimlerde de bulunan Lipton, No Fear spor giyimleri ve Ethos Water sularının üretimlerine başlamıştır. Ayrıca Lipton, Frappuccino kahvelerinin de üretimini gerçekleştirmektedir. Tüm bunların yanı sıra Ocean Spray kooperatifinde yöneticiliğini yapmaktadır.

110’dan fazla ülkede bulunan Lipton, tüm ülkelerde üretimler gerçekleştirmektedir. Bu ülkeler üzerinde hem üretim hem de satış işlemlerini yürütmektedir. Lipton, İngiltere dışında her ülkeye siyah çay satışı yapmaktadır. İngiltere’de ise sadece soğuk çay satışlarını gerçekleştirmektedir.

Thomas Lipton Kimdir?

Lipton markasının hem isim babası hem de kurucusu olan Thomas Lipton, 1850 yılında İskoçya Glasgow’da dünyaya geldi. Babasının bakkal dükkanından hemen sonra iş hayatına atılan Thomas, 15 yaşında yeni atılımlar ve yeni ufuklar için Amerika’ya doğru açılmaya karar verdi. Pazarlama alanı ve satış dalı teknikleri hakkında binlerce yeni bilgi edinen Thomas, kendi ülkesine doğru geri dönüp babası ile birlikte çalışmaya başladı. Ancak babası ile anlaşamadılar. Daha sonrasında ise Lipton şirketinin temellerini kurdu. 1931 yılında hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.