Malı & Ürünü?

Mango Nerenin Malı?

Mango nerenin malı? Sorusunu özellikle markanın müdavimleri sıklıkla soruyor. Mango, kadınlar, erkekler ve son zamanlarda çocuklar için giyim ve aksesuar franchise’ları aracılığıyla tasarım, üretim ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış bir İspanyol şirketidir. İlk mağazanın 1984’te Isak Andic ve Enric Casi tarafından açılmasından bu yana marka, Fransa’da yüz mağaza da dahil olmak üzere birçok ülkede kendine yer edinmiştir.

Mango
Mango

Markanın Kısa Tarihi

Mango nerenin malı? derken tarihine değinmekte fayda var. 1984 yılında, İspanya’ya yerleşen iki Türk göçmen olan Nahman ve Isak Andic tarafından kurulan şirket, İspanya’da ve ardından uluslararası alanda önemli bir büyüme yaşadı. Web sitesi 1995 yılında oluşturuldu ve ardından ilk online mağazasını 2000 yılında açtı.

Mango 2011 yılında mağaza konseptini ve logosunu değiştirdi. Başkan Isak Andic’dir. Marka 100’den fazla ülkede toplam 2.400 mağazası ile kurulmuştur. Kayıtlı ofis Palau-solità Plegamans’da (Barselona) bulunmaktadır.

Marka aynı zamanda “H.E. by Mango” mağazalarının da sahibidir; “homini emerito” nun erkekler için bir giyim serisi, erkeklerden müteşekkil kitleye ulaşmak için 2008’de yaratıldı. Kasım 2014’te Mango’dan H.E. Mango Man oldu.

Mango, 1.850’si Hangar Tasarım Merkezi’nde (“El Hangar” olarak adlandırılır) çalışan 8.600’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Çalışanların ortalama yaşı yaklaşık 30’dur,% 80’i kadındır. Markanın parfümleri Puig şirketi tarafından pazarlanmaktadır.

Markanın Bazı Küçük Talihsizlikleri

24 Nisan 2013 tarihinde Bangladeş’teki Rana Plaza hazır giyim binasının çökmesinin ardından, Mango da dahil olmak üzere büyük Batılı giyim markalarından 1.100’den fazla sözleşmeli işçiyi öldürdü.

Sosyal ağlarda, kendisini bu taşeronların müşterisi olmaktan korumak için bir basın bildirisi yayınlarken, onlardan birkaç bin numune sipariş ettiğini kabul etti. Bu muğlak tavır, çeşitli derneklerden öfkeli tepkilere yol açarak şirketin pasifliğini kınadı ve onlara göre ürünlerinin imalatında her ne pahasına olursa olsun şeffaflıktan kaçındığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.