Malı & Ürünü?

Mazda Nerenin Malı?

Mazda Motor Corporation geçen yüzyılın başında kurulan bir otomobil firmasıdır, orijinal adıyla Matsuda Kabushiki-kaisha ismiyle faaliyet göstermektedir. Peki, tüm dünyada Mazda ismiyle tanınan otomobil firması Mazda nerenin malı? Mazda İsmi Nereden Gelir?

Mazda ismi, Batı Asya’daki ilk medeniyetlerin tanrısı Ahura Mazda’dan gelir, bilgelik, zekilik ve uyum tanrısı Ahura Mazda Pers kültürünün Zerdüştlük tanrısıdır. Orijinal isimde bulunan Matsuda adı da şirketinin kurucusu Jujiro Matsuda’dan gelir.

Mazda
Mazda

Mazda Ne Zaman Kuruldu?

Mazda nerenin malı? Sorusunun cevabı şirketin tarihinde yatmaktadır, Mazda otomobil firması 1920 yılında Japonya’da kurulan Toyo Cork Kogyo Co. Ltd olarak otomobil sektöründe faaliyetlerine başlamıştır. Şirket 1931 yılında Mazda-Go’nun tanıtımı ile makine parçaları üretiminden araç üretimine geçmiştir, şirket İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya ordusuna silah üretiminde de bulunmuştur.

Resmi adı 1984 yılında Mazda olarak belirlendi, ancak en baştan beri tüm araçların isminin başında Mazda ibaresi bulunuyordu. Mazda R360 modeli 1960 yılında piyasaya sürüldü; 1962 yılında Mazda motorları üretime geçirildi, 1967 yılında kült otomobillerinden Cosmo Sport sınırlı sayıda üretildi.

Mazda Modelleri

Mazda otomobillerinin R100 ve ünlü RX serisi şirketin ihracat kalemleri arasında başı çekmiştir, RX2, RX3, RX4 modelleri peş peşe üretime geçti. Mazda sadece binek otomobil değil, pikap ve otobüs modelleri de üretmiştir, steyşın vagon konseptinde araçlar da piyasaya sürülmüştür.

Batı Avrupa ve Kuzey Amerika piyasasına hızlı giren Mazda, 70’li yıllarda küçük boyutlu Familia serisiyle hayli başarı kazanmıştır. Mazda 70’li yılların sonunda RX7 ve RX8 modelleriyle spor otomobil kategorisinde başarılı satış rakamlarına ulaşmıştır. 1979 yılından 2010 yılına kadar Mazda Ford Motor Company ile ortaklığa gitmiştir, Mazda Milena ve Mazda 3 serileri bu günlerde oldukça revaçtadır, Mazda 2013 yılında Mazda 6 modelini piyasaya sürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.