Malı & Ürünü?

Mc Donald’s Nerenin Malı?

Günümüzde hazır yemekler fazlasıyla tercih ediliyor. Yoğun hayat ve iş temposunda hızlı bir şekilde yenilebilecek ve de lezzetli yemekler daha çok rağbet görüyor. İnsanların isteklerinin bu yönde olması fast food sektörünün hızlı bir şekilde büyümesine neden olmuştur. Fast food sektörünün önde gelen şirketlerinden biri de Mc Donald’s şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde binlerce şube ile dünyanın birçok yerinde hizmet veren Mc Donald’s nerenin malı?

Mc Donald’s Hamburger İmparatorluğu

Mc Donald’s şirketi, günümüzde en büyük fast food yemek şirketi olma ünvanını taşıyor. Bugünlere gelmesi yaklaşık 80 yıllık gelişme ve büyümenin sonucunda olmuştur. Mc Donald’s şirketi ilk restoranını 1940 yılında San Bernardino şehrinde açmıştır. Bu ilk restoran Maurice ve Richard McDonalds tarafından açılmış ve Mc Donald’s macerası bu şekilde başlamıştır. Mc Donald’s nerenin malı? Sorusunun cevabını bulmak için; ilk restoranın açılmış olduğu şehrin bağlı olduğu Kaliforniya eyaletine ve bu eyaletin bağlı olduğu ülkeye bakmak gerekiyor.

Kaliforniya eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bulunuyor. Yani Mc Donald’s Amerika Birleşik Devletleri menşeili bir şirkettir. Mc Donald’s şirketi, günümüzde durmadan büyümeye devam eden, 100’ün üzerinde ülkede binlerce restoranı ile hizmet veren dev fast food zinciri halini almıştır. Günümüzde Mc Donald’s markası için çalışan binlerce insan bulunuyor. Bu insanların sayısı neredeyse 2 milyonu bulmak üzeredir.

Hamburger Üniversitesi

Mc Donald’s şirketi, bu kadar çok restoran ve personeli dünyanın her yerinde aynı standartlarda hizmet vermek için eğitiyor. Bu eğitimlerden en dikkat çekeni; Mc Donald’s işletmecisi olmak isteyenlerin aldığı uzun eğitimin son etabı olarak Chicago şehrinde bulunan Hamburger Üniversitesinde eğitim almalarıdır. Bu üniversitede çok yönlü eğitimler alan işletmeciler, Mc Donald’s lezzeti ve standartlarını dünyanın her yerine taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.