Malı & Ürünü?

Mondial Nerenin Malı | Mondial Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Temelleri 2004 yılında atılan Mondial markası, Uğur Motorlu Araçlar çatısı altında faaliyetlerine devam eden yerli bir motosiklet üreticisidir. 

Daha çok scooter tarzı motosiklet modelleriyle bilinen markanın ülkemizde bilinirliğinin yüksek olduğu söylenebilir. Ancak yurtdışında Mondial markasını bilen kimse yok ne yazık ki. Bunun sebebi Mondial’in tamamen yurtiçi odaklı çalışması. Öyle ki TÜİK verilerine göre Mondial 2005 ila 2014 yılları arasında ülkemizde en çok satan motosiklet markası olmuş.

Tabii bu üretilen Mondial’lerin çok kaliteli olduğu ve Türk vatandaşları tarafından çok sevildiği anlamına gelmemeli. Şikayetvar’a baktığınızda markanın servislerinden ve kurumsal olarak yetersizliğinden şikayet eden yüzlerce kişiyi görebilmeniz mümkün.

Markanın en çok satan modelleri ise scooter, cafe racer ve enduro segmentlerinden oluşuyor. Ancak sık arıza yapma ihtimalinden ötürü kuryelerin Mondial markasına biraz mesafeli durduğunu söyleyebiliriz.

Mondial ne demek?

Açıkçası Uğur Motorlu Araçlar’ın seçtiği “Mondial” isminin ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Ancak FB Mondial isimli bir başka köklü motosiklet üreticisi daha var. Muhtemelen bu markanın bilinirliğinden ve olumlu imajından faydalanmak istemiş olabilirler.

İtalyan menşeli FB Mondial’in kökleri 1929 yılına kadar dayanıyor. Motosiklet Dünya Şampiyonası’nda birincilik alan motosikletler geliştiren bu marka halen daha aktif satışa devam etmektedir.

Mondial’ler nerede üretiliyor?

Üzerinde Mondial logosu bulunan tüm motosiklet modelleri Aydın’ın Nazilli ilçesindeki fabrikada banttan inmektedir. Bu fabrika yılda 192 bin adet motosiklet üretme kapasitesine sahip olsa da yapılan iş daha çok Çin’den ithal edilen parçaların birleştirilmesi şeklinde özetlenebilir. 

Her ne kadar garantili ve satış sonrası destek vaadiyle satılıyor olsa da çoğu arızanın “Kullanıcı hatası” diye ücret karşılığı giderilmesi, parçalarının kolayca yıpranması, işçiliğinin kötü olması gibi nedenlerden dolayı Mondial’ın marka imajının çok da iyi olduğu söylenemez.

Ancak yine de motosikletlerin Türkiye’de üretilmesi kötü bir şey değil. Dahası, yedek parça bulma noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınız kesin. 

Ülkemizin dört bir yanında yüzlerce bayisi bulanan Mondial’in günün birinde yurtdışına açılması ve tamamen yerli üretime geçmesi elbette sevindirici bir gelişme olurdu. Dileriz günün birinde Mondial’in adını yurtdışında da duymaya başlarız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.