Malı & Ürünü?

Oral B Nerenin Malı?

Günümüzde ağız bakımı için üretilen yüzlerce ürün ve bunları üreten onlarca marka bulunuyor. Bu markalardan bazıları kalite ve popülerliği ile diğer markalardan ayrılıyor. Oral B markası da dünyanın birçok ülkesinde satılan ve yaygın olarak kullanılan bilindik markalar arasında sayılıyor. Peki, bu kadar bilinen ve kalitesi ile adından söz ettiren Oral B nerenin malı?

Oral B Markasının Doğuşu

Oral B markası 1950 yılında Kaliforniya doğumlu uzman periodontolog diş hekimi Dr. Robert W. Hutson tarafından bir diş fırçası tasarlanması ile kurulmuştur. Oral B markası ilk kurulduğunda markanın kurucusu olan diş hekimi Hutson’ın soyadını içeren ‘Hutson diş fırçası‘ şeklinde piyasaya tanıtılmıştır. Dr. Hutson, 1958 yılında; 1950 yılında üretilen diş fırçasından daha farklı bir fırça tasarlayarak bu fırçanın da patentini almıştır.

Oral B Nerenin Malı?
Oral B Nerenin Malı?

Bu tasarladığı fırça diğer fırçaya kıyasla diş minesini daha az aşındırıyor ve diş eti dokusuna verilen zararı daha aza indiriyordu. Bu fırçasıyla öne çıkan marka, ilerleyen kısa bir süre sonunda isim değişikliğine gitmiştir. ‘Hutson diş fırçası’ gitmiş yerine ‘Oral B’ ismi gelmiştir. Oral B nerenin malı? Sorusunun cevabı; Dr. Hutson’ın nereli olduğundan da anlaşılabileceği gibi Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Oral B

Dr. Hutson markasının ismini değiştirdikten sonra çıkardığı ilk ürününe ‘Oral B 60’ adını vermiştir. Dr. Hutson kendi kurduğu ve yöneticiliğini yaptığı Oral B markasının yöneticiliğini 1960’larda bırakarak diş hekimliği yapmaya geri dönmüştür. Marka 1984 yılına gelindiğinde ‘Gilette’ ailesine katılmıştır. 1990’larda Gilette ailesine mensup ‘Braun’ markasıyla işbirliği yaparak elektrikli dış fırçası üretmiştir.

Firma 2005 yılına gelindiğinde Gilette ailesine mensup diğer şirketlerle birlikte Procter & Gamble şirketine satılmış ve bu şirketin ailesine katılmıştır. Şirket değişimi Oral B nerenin malı? Sorusunun cevabını değiştirmemiştir çünkü P&G şirketi de Amerika Birleşik Devletleri menşeili bir şirkettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.