Malı & Ürünü?

Panasonic Nerenin Malı?

100 senelik bir marka geçmişine sahip olan Panasonic ülkemizde de kullanılan markalar arasındadır. Marka hakkında en çok sorulan sorulardan biri Panasonic nerenin malı? Sorusudur. Şimdiye kadar binlerce ürün güçlendiren Panasonic, aydınlatma sisteminden elektrikli ev gereçlerine, ofis telefonu ve otomasyon sistemlerinden iletişim ve bilgi teknolojilerine kadar pek fazla yerde çok büyük başarılara imzasını attı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sevilerek kullanılan marka bir Japon markasıdır.

Panasonic
Panasonic

Panasonic Markası Tarihçesi

Panasonic markalı olan ürünleri günümüzde evlerde, işyerlerinde, kamu binalarında ve endüstriyel alanlarda pek fazla görmekteyiz. Geliştirdiği ürünlerle insanların çok daha rahat ve de güvenli bir hayat sürdürmesine katkıda bulunan Panasonic markası, çevre dostu olan çözümleriyle de sektörde ilgiyle takip edilmekte. 1920’li senelerin ikinci yarısında hızlıca bir büyüme hızı yakalayan firma, ABD’de başlayan ve hızlı bir şekilde dünyaya yayılan 1929 Bunalımı’ndan olumsuz etkilendi.

Avrupa’da olduğu Japonya’da da pek fazla şirketin kapanmasına sebep olan bu bunalım, Panasonic markalı ürünlerinin satışlarını oldukça ciddi ölçüde düşürdü. Ama yine de Matsushita, hiçbir çalışanını işten çıkartmamak konusunda çok büyük bir kararlılık sergiledi. 1930 senesinde olan satışlar yarı yarıya düştüğünde bile üretim hep devam etti. Kriz dönemini en az zararla atlatabilmek adına firma, o senelerin en fazla ilgi gören ürünlerinden olan radyolara yöneldi ve üretimi birlikte tamamlamak adına Kokudo Electric Co.‘yla ortaklık kurdu.

Panasonic Dünya Pazarında

Daha sonralarda Philips ile kurdukları ortaklık neticesinde dünya pazarında hızlı bir ivmeye sahip oldular. Markanın en çok talep gören ürünü ise, 1960 yılında ürettiği renkli televizyon oldu. Bu televizyon ülke içerisinde olduğu gibi Avrupa ve Amerika pazarında da büyük ilgi gördü. Bu günden sonra dünya pazarına dahil olan marka günümüzde de dünya markaları arasında yerini korumakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.