Malı & Ürünü?

Pepsico Nerenin Malı?

Günümüzde dünyanın birçok bölgesinde asitli ve gazlı içeceklerin tüketimi oldukça yaygındır. Birçok çeşidi olan bu gazlı ve asitli içecekler maliyetli ve uygun fiyatlı olması nedeniyle hemen her evde bulunmakta ve severek tüketilmektedir. Bu tüketilen markalardan birisi de Pepsico markasıdır. Kola, fanta ve gazoz olmak üzere birçok gazlı içecek çeşidini üreten pepsico dünyada en çok satılan gazlı içecek markalarından birisidir. Bu nedenle birçok kişi tarafından pepsico nerenin malı? Sorusu sorulmaktadır.

Nerede Kuruldu?

1800’lü yıllardaki eczacıların içecek reçetelerini kullanarak ise başlayan pepsico şirketi 1902 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kuruldu. Günümüzde hala Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan şirket faaliyetlerini tüm dünyada sürdürmektedir.

Ülkemizde de faaliyet gösteren Pepsico şirketi faaliyet gösterdiği ülkelerde bulunan gazlı içecek markalarını satın alarak genişleme yolunu tercih etmektedir. Ülkemizde de oldukça önemli bir pazar payına sahip olan pepsico, birçok gazlı içecek markasının sahibi konumundadır.

Bu nedenle pepsico nerenin malı? sorusunun cevabı olarak markanın Amerika Birleşik Devletleri kökenli olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Türkiye Faaliyetleri

Pepsico’nun Türkiye faaliyetleri esas itibariyle 1962 yılında başladı. Ülkemizin birçok şehrinde deposu bulunan pepsico, burada faaliyet gösteren diğer gazlı içecek ve soğuk çay markalarını satın alma yoluna giderek Türkiye pazarını genişletmiştir. Bu nedenle veriler göz önüne alındığında Türkiye’de en çok pazar sahibi olan ikinci gazlı içecek markası olan pepsico faaliyet alanını giderek genişletmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan ve yaklaşık 100 yıllık bir süreçte dünyanın en çok sevilen içecek markalarından biri olan pepsico şirketinde ve fabrikalarında on binlerce kişi çalışma imkanına sahip olmaktadır. Pazar sahibi olduğu ülkelerdeki satışlarını ve gelirlerini arttırmayı hedefleyen pepsico ABD’nin yanı sıra birçok ülkede fabrika kurmakta ve gazlı içecek üretimi yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.