Malı & Ürünü?

Petrol Ofisi Nerenin Malı?

Petrol Ofisi ülkemizde hemen hemen yerde bulunmaktadır. Bu sebeple sıkça petrol ofisi nerenin malı? Sorusuna neden olmaktadır. Petrol Ofisi 1941 yılında Ankara’da devlet tarafından kurulmuştur. Simgesi ağzından alev çıkan dişi kurttur. Simgesinin anlamı Türk mitolojisinde dişi kurt Asena’yı temsil etmektedir. Ancak Petrol Ofisinin tarihsel serüveni 1983 yılına gelindiğinde anonim şirket yapısına bürünmüştür.

Akabinde 2000 yılında özelleştirilmiştir. Günümüzde Türkiye’nin üçüncü büyük şirketi haline gelen Petrol Ofisi bünyesinde 10 şirket barındırmaktadır. Şirketlerin ofisleri ise toplam da 40 ülkede faaliyet göstermektedir. Petrol Ofisi için Türkiye’nin malı demek doğru olacaktır. Ancak özelleştirilme sebebiyle şirketin hisselerinin bir bölümü başka şirketlere satılmıştır.

Petrol Ofisi
Petrol Ofisi

Petrol Ofisi İlkleri Nelerdir?

Petrol ofisi kurulduğundan beri birçok ilklere imza atmıştır. Şirket kurulduğunda yalnızca 2,5 milyon lira sermaye gerekmiştir. Şirketin günümüzde ki değeri ise oldukça fazladır. Petrol Ofisi geçirdiği tarihsel serüveninde özelleştirilmiş ve hisselerinin bir kısmı satılmış olsa da Türkiye’nin geçmişinde birçok ilklere neden olmuştur. Bu bağlamda petrol ofisi nerenin malı?

Sorusuna imza attığı ilkler paralel bir cevap getirir. Petrol Ofisi 1953 yılında ilk madeni yağ fabrikasını,1973 yılında ilk kadın genel müdür,1984 yılında İran’a motor yağı ihracatı,2006 yılında F1 sponsorluğu gibi başarılı ilklere imza atmıştır.

Petrol Ofisi Nerelerde Bulunur ve Nitelikleri Nelerdir?

Petrol Ofisi Türkiye’nin 81 ilinde ve 700 ilçede faaliyet göstermektedir. Yaklaşık olarak 1800 akaryakıt istasyonu, 1 madeni yağ fabrikası, 20 havaalanı ikmal ünitesi ve yaklaşık olarak 1 milyon metreküp depolama kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda Türkiye için oldukça geniş istihdam alanları sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak Türkiye’nin üçüncü büyük şirketidir. Tüm bunlar ışığında Petrol Ofisinin Türkiye için oldukça önemli bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.