Malı & Ürünü?

Red Bull Nerenin Malı?

Red Bull ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen enerji içeceklerinden biridir. Hatta enerji içeceği sektörünün de başını çekmektedir. Özellikle Formula yarışlarında sponsorluğuyla ön plana çıkan marka yoğun gündelik yaşama ayak uydurmak isteyenlerin bir numara içeceğidir. Peki, red bull nerenin malı?

Avustralya Kökenli Bir İçecek

Red Bull enerji içeceği, Avustralyalı Dietrich Mateschitz tarafından ortaya atılmıştır. Tecrübe ve iletişim açısından Dietrich markaya inanılmaz bir hareketlilik kattı.

Liderliğinde gerçekleşen;

  • Sanat
  • Yarış
  • Uçuş
  • Uzay atılımları

Red Bull’un büyük bir marka haline gelmesini sağladı. Önce Avustralya ardından tüm dünyada hızlı bir şekilde yayıldı. O zamandan günümüze kadar tasarımını da hiç değiştirmedi, işte asıl önemli nokta da burası. Markanın tasarımını değiştirmemek bazen en önemli sihri ortaya çıkarıyor.

Red Bull
Red Bull

Tayland’da Ün Kazandı

İlk çıktığı yani 1970’li yıllarda Tayland’lı çiftçilere, inşaat işçilerine ve kamyon sürücülerine enerji versin diye satılıyordu. Tay dilinde Red Bull kırmızı boğa demektir. O dönem bu zorlu işlerde çalışan kişiler için adeta büyük bir nimetti. Bu sayede özellikle sokakta popülerlik kazandı. Muay Thai ile işşbirliği kuran marka kahverengi cam şişelerde satılmaya başladı ve red bull nerenin malı? sorusuna 2. yanıtı verdi. Tayland’ın.

Avustralya-Tayland işbirliği

Red Bull’un güçlü bir marka olmasında Avustralyalı Dietrich’in Tayland’la yaptığı iş gezisi büyük rol oynamaktadır. Burada Chaleo Yoovidhya ile ortaklık kurdu ve Avrupai zevklere göre şekillendirilmesi sağlandı. Yerel içecekten küresel bir zevke dönüşmesi bu şekilde başladı. Şuan Dietrich Avustralya’nın en zengin adamlarından bir tanesi, şirketin 4 adet futbol takımı var ve ünlü Red Bull Paper Wings isimli kağıt turnuvalarını da düzenliyor. Yani güçlü bir iletişim markanın Avustralya ve Tayland’dan tüm dünyaya yayılmasını sağlamış.

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Tarık Reply

    Avusturyalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.