Malı & Ürünü?

Rolls-Royce Nerenin Malı?

Son yüzyılın en prestijli arabalarından biri olarak görülen Rolls-Royce, lüks sahibi ve varlıklı insanların evlerinin garajlarında yer almasıyla da bilinir. Peki, Rolls-Royce markası sadece bir imajdan mı ibaret? Zengin insanlar Rolls-Royce arabalarını bu yüzden mi evlerinin garajlarında bulundurmakta? Bu sorulardan bağımsız olarak sık dile getirilen bir soru da “Rolls-Royce nerenin malı?”

Tarihte Rolls-Royce

Bu sorulara cevap vermek gerekir ise Rolls-Royce, içinde bulunduğumuz çağın en güçlü ve dayanıklı motorlarını üretmektedir. Bu tespiti küçük bir örnek ile doğrulayabiliriz; 1904 yılında kurulan bir fabrikadan 2 yıl sonra çıkan, yani 1906 yılında üretilen ilk Rolls-Royce olan “The Silver Ghost” isimli arabanın motoru günümüzde hala işlevini sürdürmektedir.

Günümüzde hala çalışan bu arabanın motoru şu an için Rolls-Royce’ların ne kadar sağlam motorları olduğunun göstergesidir. Ayrıca kısa bir bilgi daha vermek gerekir ise “Dünyanın En İyi Otomobili” unvanlı The Silver Ghost, 1907 yılında sağlamlığını ve bu unvanını Londra ile Glasgow arasında motorunu hiç duraklatmadan 27 kere git-gel yaparak ispatlamıştır.

Rolls-Royce’un Menşei

Aslında bir önceki başlığın paragrafında, “Rolls-Royce nerenin malı?” sorusunun ipucunu da vermiş olduk. Rolls-Royce, 20.yüzyılın başlarında Charles Rolls isimli bir İngiliz mühendis ile Birleşik Krallık’ta bulunan ilk motorlu araç satıcısı olan Henry Royce ile bir araya gelerek kurulmuştur. Dolayısıyla Rolls-Royce bir Birleşik Krallık(İngiliz) malıdır. Araba 1950 yıllarında İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından oldukça beğenilerek tercih edilmekteydi.

Özellikle 1960 yıllarında statü sahibi olmak için Rolls-Royce’unun olması oldukça önemliydi. Müzisyen, aktör ve aktrislerin başarılarının bir sembolü haline gelen Rolls-Royce, 1990’lı yıllarına gelindiği zaman tüm üretim haklarını BMW’ye satmış oldu. Rolls-Royce, o tarihten itibaren BMW Group firması altında üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.