Malı & Ürünü?

Shell Nerenin Malı | Shell Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Günümüzün en büyük enerji şirketlerinden birisi olarak bilinen Shell, bundan yaklaşık olarak 200 yıl önce, 1833 yılında Marcus Samuel isimli Iraklı bir Yahudi tarafından kurulmuştur. O dönem, deniz kabuğu ve istiridye toplayarak satan Samuel, bu işi kısa bir süre içerisinde büyük bir ticaret ağına dönüştürmeyi başarmış ve bu sayede büyük bir şirket haline gelmiştir. Kısa bir zamanda, deniz kabuğu satan bir global şirket kuran Samuel, günün birinde Hazar Denizi ziyareti sırasında bir şey fark eder. Gelin şimdi Shell şirketinin tarihsel gelişimini ve diğer merak edilen konuları tek tek açıklayalım.

Shell Hangi Ülkenin Markası?

Marcus Samuel tarafından 1833 yılında kurulan şirket, merkezi olarak İngiltere’de kuruldu. Birleşme sonrasında Shell’in günümüzdeki genel merkezi Hollanda’da yer almaktadır. Ülkemizde ise 1923 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Shell, en çok doğalgaz ve petrol arama konusunda çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Shell Nasıl Kuruldu?

Yukarıda bahsettiğimiz hikaye şöyle devam eder:

Gazyağının dünya çapında büyük bir ihtiyaç olduğunu fark eden Samuel, buradaki gazyağını ve petrolü taşımak ister. Ancak o dönem bu işi tekeline alan firma, Rockefeller Ailesi’ne ait olan Standart Oil’dir. Bu nedenle Samuel Standart Oil ile baş edecek bir yol aramaya başlar. Eğer bir çaresi bulunursa, gazyağının daha ucuza taşınacağını fark eder. O yıllarda ise Süveyş Kanalı henüz yeni açılmıştır. Görüldüğü üzere bu yol, gazyağını tankerlerle Süveyş Kanalı üzerinden taşımaktır. Hemen petrol tankeri sipariş eden Samuel, sonrasında 4 bin ton gazyağını zaman içerisinde taşır. Rus malı gazyağını Singapur ve Bangkok’a taşıyan Samuel böylece Shell’in temelini atmış olur. 1897’de Shell Transport and Trading Company resmen kurulmuştur.

Shell, kısa bir süre içerisinde büyümeye başlar. Çalışmaları dünyanın diğer ülkelerine erişmeye başlar. Hollanda merkezli şirket olan Royal Dutch Petroleum ise bu durumu fark eder. İki şirketin yakınlaşması, 1907’de resmileşir ve Royal Dutch Shell Grubu resmen kurulur. O dönem, Shell’in logosu midye kabuğu iken sonrasında deniz kabuğuna geçiş yapılır. Yani Shell’in logosu, Samuel’in ilk işi olan deniz kabuğu toplayıcılığından gelmektedir.

Shell’in Meşhur Logosu Neyi İfade Eder?

Deniz kabuğu toplayıcılığı yapan Marcus Samuel, Hollandalı şirket Royal Dutch Petroleum ile birleşmeden önce midye kabuğunu logo olarak seçmişti. Sonrasında logo, deniz kabuğu olarak değiştirilir ve yıllar içerisinde defalarca değiştirilir. Hepimizin bildiği o meşhur sarı kırmızı deniz kabuğu logosu ise 1971’den bu yana hiç değiştirilmemiştir. Shell’in kelime anlamı ise İngilizcede “deniz kabuğu”dur. Bu, görüldüğü üzere pek de şaşırtıcı bir durum değildir.

Shell ve Standart Oil

ABD’li şirket Standart Oil, Shell’in imparatorluğu büyüdükçe küçülür ve en sonunda tasfiye edilir. Bir dönemin en büyük petrol şirketlerinden birisi olan Standart Oil’in küçülmesi, Shell’in elini iyice güçlendirmiştir. Shell Grubu böylece günümüzde bilinen en büyük petrol imparatorluğunun sahibi olmayı başarmıştır. Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelere taşınan Shell, ülkemizde de binlerce benzin istasyonu bulundurmaktadır. Bu nedenle ülkemizde 14 binden fazla Shell çalışanı bulunmaktadır.

Shell ve WikiLeaks

Shell, kurulduğu yıldan on yıllar sonra petrokimya devi olmayı başarmıştır. Ancak şirket hakkında yapılan karalamalar da artmaya başlamış ve birtakım yasa dışı işlere karıştığı iddia edilmiştir. Özellikle de Nijerya’da, hükumet içerisine Shell çalışanlarının sızdığı ve hükumetin alacağı kararları önceden ABD’ye aktardığı iddia edilmiştir. WikiLeaks tarafından açıklanan belgeler, olayı bu şekilde yorumlamaktadır. ABD gizli servisleriyle paylaşıldığı iddia edilen bu bilgiler sonrası Shell’in küresel itibarı zedelenmiştir.

Shell hangi ülkenin markası adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Teknoloji markası olan Nokia’nın hangi ülkenin malı olduğunu öğrenmek için “Nokia hangi ülkenin markası” adlı yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.