Malı & Ürünü?

Sony Nerenin Malı?

Teknoloji ve oyun gibi konularda çokça adını duyuran ve yıllık cirosu 8.871.400 trilyon ¥ olan Sony akıllarda “sony nerenin malı?” gibi daha bir sürü soruyu bırakmıştır. 1946′ da Japonya’ da kurulan bu eski teknoloji devi PlayStation’ dan Xperia’ ya ve daha bir sürü cihaz ile piyasada mevcuttur. Sony’ nin eski bir marka olduğunu belirtmiştik. Sony’ nin ilk çıkardığı ürün bir pilav pişiricisidir. Sony’ nin adı Latince de sesin kökü olan “Sonus” ve “Sonny” kelimelerinin birleşimi ile ilk olarak 1958′ de şirketin resmi ismi olarak konulmuştur.

Her Cihazda 10:53 Saati Neden Var?

Asıl sorumuz olan “nerenin malı” ‘ na gelmeden önce Sony’ nin neden cihazlarında saat olarak 10:53′ ü kullandığını belirtelim. Asıl nedeni bilinmeyen bu saat büyük bir sır saklıyor veya eski bir tarihi olayı gün tekrar gösteriyor olabilir.

Sony Aslında Nerenin Malı? Çokça yan kuruluşu olan bu marka 1946′ da Japonya’ da iki kişi tarafından kurulmuştur. Bunlar Akio Morita ve Masaru Ibuka’ dır. Bu markanın şu anki CEO’ su ise Kenichiro Yoshida’ dır.

Sony Yan Kuruluşları

Birçok yan kuruluşunu olduğunu söylemiştik. PlayStation gibi büyük markalarla başarılar yakalayan Sony’ nin yan kuruluşları şunlardır:

  • Sony Pictures Entertainment
  • Sony Music Entertainment
  • Sony Computer Entertainment
  • Sony Mobile
  • Sony Financial Holdings

“BE MOVED” sloganlı bu şirket dünyanın önde gelen ilk 20 şirketi arasında yerini almıştır. Böylelikle hem Sony’ nin nerenin malı olduğunu hem de yan kuruluşlarından bahsetmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.