Malı & Ürünü?

SYM Motor Nerenin Malı | SYM Motor Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

SYM Motor veya tam adıyla Sanyang Motor Co., Ltd 1954 yılında Huang Chi-Chun ve Chang Kuo An tarafından Tayvan’ın başkenti Taipei’de kurulmuş bir motosiklet üreticisidir. Şirketin genel merkezi de yine Tayvan’ın Hsinchu şehrindedir. İki tekerlekli motosikletlerini aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye satan şirket modellerinde SYM markasını kullanmaktadır.

SYM’nin aktif olarak faaliyet gösterdiği pazarlara gönderdiği motosikletler ise Tayvan, Çin ve Vietnam’daki fabrikalarda üretilmektedir. SYM markası altında scooter, motosiklet ve ATV üretimi gerçekleştiren şirket aynı zamanda otomobil ve mini kamyonet modelleri de üretiyor. Fakat bu modeller Hyundai markasıyla pazarda kendine yer buluyor.

Kurulduğu günden bu yana SYM şirket olarak 800 bin otomobil ve 16 milyon adet scooter ve motosiklet üretimi gerçekleştirdi. Her yıl 600 binden fazla motosiklet ve 20 binden fazla otomobil üreten dev şirketin yıllık satış geliri 1 milyar doları geçmiş durumdadır. Öte yandan dev şirketin an itibariyle sadece Tayvan’daki fabrikalarında çalışan 2 bin 300’den fazla personeli vardır.

SYM’nin kuruluşu ne zaman?

Takvim yaprakları 1954 yılını gösterdiğinde Sanyang Elektrik isimli bir şirket kuruldu. Bu firma bisikletler için pedala takılan bir dinamo ile çalışan ve yolu aydınlatan ışık setleri geliştiriyordu. Firmanın Sanyang Sanayi Şirketi olarak yeniden yapılanmasıyla birlikte 1961 yılında Honda’yla anlaşma imzalandı ve motosiklet üretimine başlandı. Bu yönüyle SYM, Tayvan’ın ilk yerli motosiklet üreticisi olma ünvanına da sahip.

İç pazarın yüzde 30’unu kontrol eden SYM, 1969’da Honda’nın N600 ve TN360 gibi küçük otomobillerini de üretmeye başladı. Sanyang’ın kendi motosiklet modelleri Honda’yla rekabet etmeye başlayınca 2002’nin Ocak ayında Japon motosiklet deviyle olan anlaşma sona erdirildi. Honda bu tarihten sonra Honda Tayvan A.Ş. adını verdiği kendi yerel şirketiyle yola devam etti.

Ardından Sanyang bu sefer Hyundai ile işbirliğine gitti. Halen daha Tayvan iç pazarı için üretilen Hyundai marka arabalar SYM’nin fabrikalarında banttan inmektedir.

SYM nerenin malı?

Yazının girişinde de değindiğimiz üzere SYM bir Tayvan markasıdır. Üretilen motosikletler ise Tayvan, Çin veya Vietnam’dan ülkemize Uniteks Motor tarafından ihraç edilmektedir. Uniteks Motor da İzmir menşeli bir firmadır ve Hyosung da dahil olmak üzere birçok Uzakdoğu firmasının ülkemize girmesine aracılık etmektedir.

Markanın Fiddle II ve Fidle III modelleri özellikle motosiklete yeni başlayan genç sürücüler tarafından çok seviliyor. Bunun dışında racing, enduro, cross ve touring segmentinde SYM’nin birçok farklı ve kaliteli modeli de mevcut.

Bugün SYM’nin ürettiği motosikletleri Türkiye’nin hemen her şehrinde tamir ettirebilmeniz mümkün. Yaygın servis ağı ve müşteri memnuniyeti odaklı anlayışıyla SYM’nin rakiplerine fark attığını söyleyebilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.