Malı & Ürünü?

Yuki Nerenin Malı | Yuki Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Türkiye genelinde motosiklet kullanım oranının her geçen gün yaygınlaştığı bir gerçek. Özellikle büyük şehirlerde her geçen gün daha da yoğunlaşan trafiğe takılmak istemeyen çoğu beyaz yakalının tercihi, iki tekerlekli bu ulaşım araçlarından yana oluyor. Hal böyle olunca ülkemizde aralarında Yuki ve Uğur Motorlu Araçlar’a ait Mondial markasının da bulunduğu birçok yerli motosiklet üreticisi pazardan pay kapmaya çalışıyor.

Yuki nerenin malı?

2006 yılında faaliyet başlayan ve genel merkezi bugün İstanbul’un İkitelli ilçesinde Yuki Plaza adını taşıyan kendi binasında olan Yuki, aslında bir Türk markası. Üretilen motosikletler ise doğrudan Çin’den ithal ediliyor. Mondial markasının yaptığı gibi  parçalarının montajı bile Türkiye’de gerçekleştirilmiyor.

Özellikle elektrikli veya triportör motosikletlerin tamamı doğrudan Çin’den ülkemize ithal ediliyor. Kesinlikle yerli üretim değil. Firmanın web sitesini incelediğimizde 200’ü aşkın çalışana istihdam sağlandığı belirtiliyor olsa da, bu çalışanların çoğunun yedek parça deposunda görevlendirildiğini tahmin ediyoruz. 

Yerli marka, yabancı üretim

Neticede bugün baktığımız zaman Yuki’nin herhangi bir fabrikası yok. Çin’deki fabrikalarla anlaşmaya varan Yuki’nin tek yaptığı ülkemize ithal etmeden önce motosikletlere kendi logosunu işlemek, o kadar.

Yine web sitesine baktığımızda Yuki’nin yaygın bir servis ağına sahip olmakla övündüğünü görüyoruz. Fakat bu bir yanılgı. Çünkü Şikayetvar’a baktığınızda herkesin Yuki’nin garanti sürecinde yanında olmamasından, modellerin aşırı dandik olmasından yakındığını görebilirsiniz.

Firma bu tür şikayetlere karşı o kadar duyarsız ki, var olan 114 şikayetin tek birine dahi cevap vermiş değil. Bu yüzden Yuki marka Çin malı motosiklet satın almadan önce iki kere düşünmenizde fayda var. Her ne kadar bayisi çok olsa da satış sonrası tek başına kalacağınızı göz önünde bulundurun mutlaka.

Uygun fiyatıyla tercih sebebi oluyor

Elektrikli scooter, cub, touring, cross, ATV, triportör, engelli araçları ve hoverboard modelleri bulunan Yuki daha çok uygun fiyatlı giriş seviyesi bir motosiklet satın almak isteyenlere hitap ediyor. 

Zaten incelediğiniz zaman markanın racing segmentine hitap eden herhangi bir modelinin olmadığını görüyorsunuz. Sırf bu bile markanın kalitesi ve kendine ne kadar az güvendiğine dair önemli bir gösterge olarak yorumlanabilir aslında.

Dilek ve temennimiz odur ki günün birinde bu topraklarda gerçekten müşterisine değer veren, satış sonrası hizmeti kesmeyen ve tamamen yerli imkânlarla üretim yapan bir motosiklet markası daha doğar. Böylece piyasa Yuki ve Mondial gibi hiçbir emek sarf etmeyen, vatandaşların canını Çin malı motosikletlerle tehlikeye atan firmalara kalmamış olur.

Gönderiye Ait 3 Yorumlar

 1. Ozcan Yabukoglu Reply

  Benin ismim Ozcan Yabukoglu Amerika ve Turkiye’deki fabrikalarimizda makina uretimi yapan sanayiciyim,esim bu hafta Turkiye’ye izine gitti, Annesine uc teker elektirikli motor almak istedi Yuki Motor tercih etti cunku Mondial motorlarin lastik genislikleri ve ebat olarak daha dar oldugu icin,Yuki Motor’un Babaeski bayisi 12.500 Tl dedi sayet benden almazsaniz baska yerden alirsaniz servis vermem biliniz dedi. Internetten arastirdik Konya bayisini aradik 10.500 TL kapi teslim gondeririz dedi,Bende Yuki motor merkezi aradim olayi anlattim bana verdikleri cevapla sok oldum
  servis vermezse baska yere gidiniz dediler sok oldum, dedim kardesim bu babaeski servisi sizin sitenizde anlasmali bir servisiniz degilmi arayiniz sen musteriye nasil hizmet veremessin diye hesap sorunuz bu gibi firmalarin servisini iptal ediniz bunyenizde barindirmayiniz.Verilen cevap
  BIZ BIRSEY YAPAMAYIZ.
  Yorumunuza aynen katiliyorum satin aldiktan sonra tamamen Isiniz Allaha kalmis

 2. sadi fidan Reply

  yuki windy motor aldım 2 ayda bozuldu garantili olmasına rağmen 2 aydır servisde yapılmadı.servis sıfır sonra hizmet yok.arıyorum sağlıklı bir şekilde bilgi veren yok

 3. Ünal Reply

  Furç takımı eşdeğerleri 25 TL 3 teker pony x garantili olmasına rağmen bir aydan beri sanayide yatıyor malzeme gazoz kapağından yapılmış 3 ay sürmedi bozulması servisler bayiler yukiye ulaşamadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.