Teknoloji Markaları

Apple Hangi Ülkeye Ait?

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikamenşeili çok uluslu şirketlerinden biridir. Dünya genelinde tanınmış cihazları şunlardır: Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Yazılımları arasında ise macOS ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri ie sadece kendi cihazlarında geçerli olan yazılımları vardır. Şirket 1 Nisan 1976 yılında kurulmuş ve 3 Ocak 1977’de adını Apple Computer, Inc. Şeklinde değiştirerek anonim bir şirket haline gelmiştir. İsminde yer alan “Computer” (Bilgisayar) kelimesi 9 Ocak 2007’de iPhone tanıtımıyla birlikte tüketicilerin akıllarındaki bilgisayar kelimesini yansıtması nedeniyle kaldırılmıştır. Apple, Samsung Electronics’den sonra kar açısından dünyanın en büyük ikinci şirketi; Samsung ve Nokia’dan sonra da dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisidir. Fortune dergisi Apple’ ı, 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 2008 yılından 2012 yılına kadar dünya çapında en çok ilgi gören ve tanınan şirket olarak nitelendirmiştir.

Apple Ürünleri Nelerdir?

Şirket ilk olarak Apple I modeli ile elektronik piyasasına giriş yapmıştır takiben ürettiği Apple II ve Apple III modelleri büyük beğeni toplamıştır. Şirket 1984 yılından itibaren bilgisayarlarında kullanmaya başlayacağı Mac OS işletim sistemini tanıttı. Mac OS işletim sistemini şirket aynı yıl içerisinde ürettiği Apple bilgisayar üçlemesinin devamı olarak tanıtılan Macintosh 128K modelinde kullandı. Olumlu kullanıcı yorumlarının ardından şirket günümüze kadarki bütün bilgisayarlarında Mac OS işletim sistemini her defasında geliştirerek kullanmaya başladı ve bu dönemden sonra Mac OS yazılımlarını açık kaynaklardan çıkararak sadece kendi cihazlarında kullanmaya yöneldier. iPod ailesi, görüntüde sırasıyla iPod Shuffle, iPod Nano, iPod Classic, iPod Touch , 23 Ekim 2001 tarihinde Apple tarafından piyasaya çıkarılan müzik çalarlardır. Tanıtıldığı günden beri birçok güncelleme amıştır ve halen taşınabilir müzik çalar pazarının lideri durumundadır. Eylül 2012 tarihine kadar 350 milyondan fazla müzik çalar satmıştır. Apple’ın şu an satışına devam ettiği iPod modelleri:

Apple’ in En Ünlü Ürünü İphone

Apple’ in bugüne kadar ürettiği dünya çapında dillerden düşmeyen sürekli insanların ağızlarında dolaşan ve satın alınması durumunda insanların refah ve toplumda bulundukları seviyelerini yükselteceğini zannettikleri İphone modelleri ile dünyayı halen kasıp kavurmaktadır. Son çeyrekte İphone 12 modelini çıkaran Apple kamera çekim kalitesini fotoğraf makinaları ile yarışacak seviyelere çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.