Teknoloji Markaları

Google Nerenin Malı?

Günümüzde milyarlarca kişinin arama yaptığı arama motoru olan Google kurulduğu günden itibaren sürekli olarak gelişerek arama motoru dışına çıkarak birçok ürüne imza atmaya devam etmektedir.

Posta hizmetleri, bulut sistemi, sosyal medya araçları gibi birçok ürünün yanı sıra tüm işletim sistemlerinde yerini korumaktadır. Google üzerinden reklam veren ve reklam alan birçok kişi bu hizmeti kullanmaktadır. Peki, bu kadar kendinden söz ettiren Google nerenin malı? Birçok kişinin merak ettiği konudur.

Google Hangi Ülkeye Ait?

İnsanlık hizmetine sunulan bu hizmet internet kullanan her insanın en az bir kere bile olsa kullandığı Google hangi ülkeye ait? Bu kadar ünlü olan arama motorunu birçok kişi araştırmıştır. Hali hazırda olan arama motorlarında önde olan Google 4 Eylül 1998 tarihinde ABD’de hizmete sunulmaya başlanmıştır.

Kurucuları kötü olma sloganı ile piyasaya çıkan kurucuları kazançlarının büyük bir kısmını reklamlardan elde eder. İlk adım attığı günden itibaren sürekli büyüme ve gelişme trendini benimsemiştir. Adwords proğramı ile kazançlarında büyük rol oynamıştır. Büyük rolü oynayan programı Adwords’tur.

Google Kim İcat Etti?

İnternet tarihinde insanlığa sunulmuş en büyük hizmet olan arama motoru Google çok uluslu bir Amerikan şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Google kurucuları proje amaçlı olarak kurdukları bu sistemin arama yapıldığında aranan bilginin kısa sürede görüntülenmesi mantığı ile düşünülmüş bir proje idi. Günümüzde siteler için analiz yapabilen bir sisteme dönüşmüştür

Sistemde önemli yere sahip olan Google’nin kurucuları şunlardır;

  • Larry Page
  • Sergey Brin

İki doktora öğrencisi tarafından Kaliforniya Stanford Üniversitesi’nde doktora araştırması yapmak amacı ile ortaya atılmış bir projedir.

Google Nasıl İcat Edildi?

Kuruluşu 1996 yıllarına dayanan Google iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin tarafından araştırma projesi olarak ortaya çıkmıştır. Matematik teriminden başlayarak günümüze Google terimi olarak gelerek kullanılmaya başlandı. Bugün akla gelebilecek her konuda matematikten spora, giyimden eğitime varıncaya kadar birçok alanda her bilgiyi arama imkânına sahip bir kaynak mevcuttur.

Bu kaynağın tek adresi ise Google arama motorudur. Proje olarak ortaya çıkan bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılan Google iki doktora öğrenci tarafından insanlığa sunulan büyük bir hizmet olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.