Teknoloji Markaları

LG Nerenin Malı | LG Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

1958 yılında kurulduğundan günümüze önemli bir marka hâlini alan LG, Türkiye’de de son derece ilgi gören bir elektronik ürün üreticisidir. Açılımı “Lucky-Goldstar”, yani “şanslı altın yıldız” olan LG, 1990’lı yıllarda kendisine “Life’s Good” (Hayat Güzeldir) mottosunu seçmiştir. “LG nerenin malı?” sorusuna cevap verecek olursak LG markası Güney Kore’nin önde gelen ve Dünya’ya açılan markalarından birisidir.

LG Barkod Numarası

Menşei ülke Güney Kore olduğu için orada üretilen ve dış ticarete sokulan LG ürünlerinin barkodları 880 ile başlamaktadır. Buna karşın ünlü markanın farklı yerlerde fabrikaları olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece televizyon fabrikaları bile Güney Kore’den Meksika’ya, Polonya’dan Endonezya’ya kadar uzanmaktadır. LG üretim tesisleri ayrıca Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde de bulunmaktadır. Bu yüzden her LG ürününün üstündeki barkod 880 ile başlamayabilir.

LG Ürün Gamı

LG, beş ayrı alanda hizmet sağlayan bir holding olarak varlığını sürdürmektedir. Holdingin merkezinden ayrı olarak elektronik, kimyasal ve telekomünikasyon sektörlerinde alt firmaları bulunmaktadır. LG Chem, petrokimya sahasında ülkesinin en önemli markalarından birisidir ve çeşitli plastik ürünleriyle sektörde kullanılan hammaddelerin üretiminde söz sahibi bir kuruluştur. LG Household & Health Care ise kozmetik ve ev eşyaları gibi tüketim malları üreten bir başka firmasıdır. LIG Nex1, holdingin bir başka başarılı firmasıdır ve burada ise havacılık ve uzay konusunda üretim yapılmaktadır. Ayrıca savunma sanayisinde de çeşitli füze, radar ve ateş kontrol sistemi gibi ürünler piyasaya sunulmaktadır.

Kore Savaşı’nın hemen ardından kurulan LG, özellikle Türkiye’de LG Electronics ürünleriyle bilinmektedir. Televizyon, akıllı saat, cep telefonu ve beyaz eşya sekmesinde fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı ürünleri piyasada rahatlıkla bulunabilmektedir. Türkiye pazarında akıllı saatleri çokta popüler olmamasına karşın, televizyon, elektrikli süpürge, klima ve beyaz eşya ürünlerinin hem sıfırlarına hem de ikinci ellerine rağbet gösterilmektedir.

LG’nin en iddialı ürünlerinin başında televizyonlar gelmektedir. LG Signature OLED, Dünya’nın ilk kıvrılabilen televizyonu unvanını edinmiş durumda. Söz konusu ürün bir televizyondan beklenenin çok daha fazlasını kullanıcısına sunuyor. TripAdvisor ile yapılan işbirliği sayesinde her mevsime özel bir tablo olarak evlere şıklık katan ürün, göz sağlığı konusunda da muadillerinin önünde yer alıyor. Ürünün fiyatı ise “ortalama televizyonlara göre” oldukça yukarıda seyrediyor. Bu eşsiz televizyonun en iyi sürümlerinden birisine sahip olmak için en az 40,000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekebilir…

Markanın bulaşık makinesi yelpazesinde dört model yer alırken, çamaşır makinelerinde 30 ve buzdolaplarında 20 civarı model yer almaktadır. Çamaşır makinelerinin kapasitesi Türkiyede alışık olunandan farklılık göstermektedir. Örneğin 5 kg kapasiteli bir ürün yoktur; ancak 3,5 ve 8 kg kapasiteli ürünleri temin edilebilir. Buzdolaplarıysa hem geniş ailelere hem de yeni çiftlere ve bekârlara hitap edecek ölçüde zengindir. Buzdolapları diğer markalara göre ortalama fiyatta olup estetik anlamda da son derece başarılıdır.

Küresel ölçekte LG marka telefonlar Apple, Samsung, Huawei gibi markaların gerisinde kalmaktadır. Aynı durum Türkiye pazarında da gözlenmektedir. Öte yandan Türkiye’de LG’nin en yakın rakibi olarak Vestel gösterilebilir.

LG ve Halkla İlişkiler

Hem Güney Kore’de hem de farklı ülkelerde ve uluslararası etkinliklerde LG görülebilmektedir. Marka, daha çok kişiye ulaşabilmek için çeşitli etkinliklerde sponsorluk üstlenerek ismini duyurmaktadır. Futbol, basketbol, beyzbol, kriket gibi spor dallarında düzenlenen müsabakalara sponsor olmasının yanı sıra spor kulüpleriyle de sponsorluk anlaşmaları yapmaktadır. Bayer Leverkursen ve AEK Athens formalarından hatırlanabilecek olan LG, 2013 yılında düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda da sponsorluk üstlenmiştir.

“LG nerenin malı” adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Toyota nerenin malı makalemizi okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

LG Nerenin Malı Galerisi

Kaynak: https://www.lg.com/tr/lg-hakkinda/markamiz

Bu Gönderi Bir Yorum Yaptı

  1. Pingback: Nokia Nerenin Malı | Nokia Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.